Karadeniz Bölgesi'nde ro-ro taşımacılığı filo optimizasyonu: Örnek bir uygulama
Ro-ro transport fleet optimization in the Black Sea Region: A sample application
- Tez No: 690540
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN BAŞAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR İCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Denizcilik, Ulaşım, Marine, Transportation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Denizyolu taşımacılığı taşıma modları arasında en ucuz taşıma modu olsa da gemilerin işletilmesi maliyetli bir yapıya sahiptir. Gemi işletmeciliği yapan firmalar filolarındaki gemileri etkin ve verimli kullanarak en az maliyet ve en çok kar oranı elde etmeye çalışmaktadırlar. Bunun için de filo planlamasını optimum düzeyde gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Bu tezde amaç Karadeniz Bölgesi'nde faaliyet gösteren bir gemi işletme firmasının Ro-Ro gemi filosuna ait 6 adet farklı boyut ve kapasitedeki geminin optimum filo planlamasını yapmaktır. Filosundaki gemileri etkin ve verimli işletme konusunda problem yaşayan firmadan alınan veriler doğrultusunda Matematik Programlama Dilinde (AMPL) bir model oluşturulmuş, GNU Doğrusal Programlama Kiti (GLPK) karma tam-sayılı program çözücüsü ile de oluşturulan bu model çözülmüştür. 6 adet gemi ve 1 yıllık planlama ufku çerçevesinde filo planlaması yapılmış ve kâr maksimizasyonu amaç fonksiyonu olarak belirlenmiştir. Modelleme sonrası elde edilen maksimum kâr oranı mevcut duruma göre %46 artış göstermiştir. Modelin 2018 yılı mevcut durumu çıktısıyla iyimser senaryo karşılaştırıldığında bu oran %78,27 artmış, kötümser senaryo ile karşılaştırıldığında ise bu oran %21,63 olarak artış göstermiştir. Çözülen senaryolar sonucunda modelin anlamlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although maritime transport is the cheapest mode of transportation among the transportation modes, the management of ships is overcosting. Ship management companies try to get the minimum cost and the highest profit by using the ships effectively and efficiently. Therefore, they need to carry out the shipment planning at optimum level. The aim of this thesis is to do the optimum shipment planning of 6 ships in different sizes and capacities in a Ro-Ro fleet belonging to a ship management company operating in the Black Sea Region. On the basis of the data obtained from the company that had problems in operating the ships in its fleet effectively and efficiently, a model in the AMPL (A Mathematical Programming Language) was created and this model was solved with GNU Linear Programming Kit (GLPK), a mixed integer prgram solver. Shipment planning was done within the framework of 6 ships and a 1-year planning horizon and profit maximisation was determined as the objective function. The maximum profit made in the current situation was calculated with an increase rate of %46 by the model. When the current state at the year 2018 output of the model was compared with the optimistic scenario, this ratio increased by %78,27; when compared with the pessimistic scenario, this ratio increased by %21,63. As a result of the solved scenarios, it was concluded that the model was meaningful.