Türkiye'nin hizmet ihracatının analizi
Analysis of Turkey's service exports
  1. Tez No: 690556
  2. Yazar: HASAN CAN TUFAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YUNUS ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Ülke ekonomilerini oluşturan temel sektörler, tarım, sanayi ve hizmetlerdir. Uzun yıllar boyunca tarım ve sanayi sektörleri ekonomik büyümenin en önemli unsurlarını oluşturmuşken, özellikle İkinci Dünya Savaşı sonrasında güçlü ekonomiye sahip ülkeler, tarım ve sanayi sektörüne dayalı ekonominin yerine ekonomik yapılarını ve politikalarını değiştirerek hizmet sektörüne ağırlık vermişlerdir. Sonraki yıllarda ise gelişmekte olan ülkeler de hizmet sektörünün ekonomilerindeki payını artırma çabası içine girmiştir. Uluslararası hizmet ticareti Türkiye'nin son yıllarda en önemli gündem konularından birisi olmuştur. Uluslararası hizmet ticaretinin öneminin giderek artması ve Türkiye'nin pek çok hizmet alanında mukayeseli üstünlüğe sahip olması sebebiyle çok sayıda hizmet sektörü ülkemizin ekonomik yapısı içinde yerini almıştır. Yıllarca uluslararası hizmet ticaretinde sadece turizm ile var olan ülkemiz son yıllarda pek çok hizmet sektörünün uluslararası ticaretini gerçekleştirir konuma gelmiştir. Bu çalışmada Türkiye'de hizmet ihracatının içinde barındırdığı büyük ve önemli sektörlerin ülke ekonomisinin büyümesine verdiği destek ve ödemeler dengesine yaptığı pozitif katkı 12 alt sektör temelinde analiz edilmiş ve sektörlere yönelik uygun politikalar geliştirilmesinin önem arz ettiği düşünülmektedir. Ayrıca Türkiye'de hizmet ihracatı gelirleri üzerinde etkili olan makroekonomik değişkenlerin belirlenmesi amacıyla 2000:1 – 2020:4 yılları arası çeyreklik verileri kullanılarak aralarındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main sectors that make up the economies of the country are agriculture, industry and services. While the agriculture and industry sectors have been the most important elements of economic growth for many years, especially after the Second World War developed economies have tended towards and economic structure dominated by the service sector instead of the economy based on agriculture and industry. In the following years, developing countries also made an effort to increase the share of the service sector in their economies. International trade in services has become one of Turkey's most important agenda in recent years. Have comporative advantage in many service areas and increase the importance of Turkey's international service has taken place in our country's economic state wide range of service sectors. Our country, which has existed only with tourism in international service trade for years, has become the international trade of many service sectors in recent years. In this study, appropriate policies for given the growth of large and important sector of the national economy which embodies the export of services in Turkey, where support and payments have been analyzed on the basis of positive contribution of subsectors his balance and the sector is considered to be crucial for the development. Also having an impact of the determination of macroeconomic variables in order to service export revenues in Turkey in 2000:1 – 2020:4 years from the relationships between them using quarterly data have been analyzed.