Postmenopozal osteopenik ve osteoporotik kadınlarda sarkopeninin denge ve düşme üzerine etkisi
The effect of sarcopenia on balance and fall in postmenopausal women with osteopenia and osteoporosis
  1. Tez No: 690555
  2. Yazar: AHMET MUHAMMED KILINÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMA EROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Osteoporoz, osteopeni ve sarkopeni yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen, ortak etyolojileri paylaşan hastalıklardır. Bu çalışmada postmenopozal osteopenik ve osteoporotik kadınlarda eşlik eden sarkopenin denge parametreleri üzerine etkisi ve düşme riskindeki etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamız kesitsel bir çalışma olarak tasarlanmış olup Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı polikliniklerine başvuran 55-75 yaş arası postmenopozal osteopenik ve osteoporotik 150 hasta dahil edildi. Çalışmaya katılan hastaların demografik verileri (yaş, cinsiyet, eğitim durumu, medeni hali, vücut kitle indeksi (VKİ), sigara ve alkol kullanımı, osteoporoz takip süresi, menopoz süresi ve kullandığı ilaçlar) kaydedildi. Hastaların kemik mineral yoğunluğu dual enerji x-ray absorbsiyometri (DXA) ile, kas gücü Jamar el dinamometrisi ve alt ekstremite izokinetik test ile, kas kütlesi biyoelektrik impedans analizi ile, fiziksel performans Kısa fiziksel performans testi,“Time Up Go”testi ile, denge Berg denge ölçeği, Tinetti denge ve yürüme testi, fonksiyonel uzanma testi ile, düşme riski FROP-COM anketi ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya katılan 150 hasta osteoporoz, osteopeni ve sarkopeni açısından değerlendirildi. Osteosarkopenik hastalar ile izole osteporoz ve izole osteopenisi olan hastaların verileri karşılaştırıldığında osteosarkopenik hastalarda 6 dakika yürüme mesafesi, Tinetti denge-yürüme-toplam skorları, Berg denge testi, Kısa Fiziksel Performans Testi, izokinetik testte 60 derece açısal hızda fleksiyon ve ekstansiyon maksimum tork değerleri, 180 derece açısal hızda ekstansiyon maksimum tork değerleri anlamlı şekilde düşük saptandı. FROP-COM anketi sonuçları ve“Time Up Go”testi süreleri ise osteosarkopenik hastalarda anlamlı şekilde yüksek saptandı. Sonuç: Osteopenik ve osteoporotik hastalarda düşme kırık riskinde artışa, mortalite ve morbiditeye, yaşam kalitesinde azalmaya yol açar. Osteoporotik, osteopenik ve sarkopenik hastalar fiziksel performans, kas gücü, denge ve düşme riski açısından değerlendirildi. Sarkopenik hastalarda fiziksel performansın ve kas gücünün düşük olduğu ve bunlara bağlı denge kaybının ve düşme riskinin artmış olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Osteoporosis, osteopenia and sarcopenia are diseases that negatively affect quality of life and share common etiologies. In this study, it was aimed to investigate the effect of sarcopenia on balance parameters and the risk of falling in postmenopausal osteopenic and osteoporotic women. Materials and methods: Our study was designed as a cross-sectional study and included 150 postmenopausal osteopenic and osteoporotic patients aged 55-75 years, who applied to the outpatient clinics of Afyonkarahisar Health Sciences University Faculty of Medicine, Department of Physical Medicine and Rehabilitation. Demographic data (age, gender, educational status, marital status, body mass index (BMI), smoking and alcohol use, osteoporosis follow-up time, menopause duration and medications) of the patients participating in the study were recorded. Bone mineral density of patients by dual energy x-ray absorptiometry (DXA), muscle strength by Jamar hand dynamometry and lower extremity isokinetic test, muscle mass by bioelectrical impedance analysis, physical performance by short physical performance test, the time up go test, balance Berg balance scale, Tinetti balance and walking test, functional reach test and fall risk by FROP-COM questionnaire were evaluated. Results: 150 patients included in the study were evaluated for osteoporosis, osteopenia and sarcopenia. When the data of patients with osteosarcopenia and patients with isolated osteoporosis and isolated osteopenia were compared, 6-minute walking distance, Tinetti balance-gait-total scores, Berg balance test, Short Physical Performance Test, flexion and extension maximum torque values at 60 degrees angular speed in the isokinetic test, in the osteosarcopenia group, maximum extension torque values at 180 degrees angular velocity were found to be significantly lower. The results of the Fropcom questionnaire and the“time up to go”test were found to be significantly higher in the osteosarcopenia group. Conclusion: Falling causes an increase in fracture risk, mortality and morbidity, and a decrease in quality of life in osteopenic and osteoporotic patients. Patients with osteoporosis, osteopenia and sarcopenia were evaluated for physical performance, muscle strength, balance and risk of falling. It was determined that physical performance and muscle strength were low in the sarcopenia group, and the risk of loss of balance and falling was increased due to these.