Distal radius kırıklarında eksternal fiksatör ve volar plak ile osteosentezin karşılaştırılması
Comparison of external fixation and volar plate osteosynthesis in distal radius fractures
- Tez No: 690567
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BURTAÇ EREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Distal radius kırıklarının cerrahi tedavisinde sıklıkla tercih edilen kirschner telleri ile desteklenmiş eksternal fiksatör ve volar kilitli plak tekniklerinin benzer kırık paternine sahip hastalardaki klinik ve radyolojik sonuçlarını karşılaştırdık. Çalışmamızda 1 Mart 2013 ve 1 Mart 2019 tarihleri arasında kliniğimizde distal radius kırığı tanısı ile opere edilmiş hastalardan; kirschner telleri ile desteklenmiş eksternal fiksatör ile osteosentez yapılmış 38 hastanın 38 adet kırığı Grup 1 ve volar kilitli plak ile osteosentez yapılmış 39 hastanın 39 adet kırığı Grup 2 olarak retrospektif olarak değerlendirildi. Bu değerlendirmede; bir gonyometre ile her iki el bilek eklem hareket açıklıkları, bir el dinamometresi ile kırık tarafın postoperatif ve sağlam tarafın GRIP Skoru (kavrama gücü) kilogram cinsinden ölçüldü ve kaydedildi. Tüm hastalarda bir dizi sorudan oluşan QDASH skoruna ve geçmiş poliklinik muayene kayıtlarından postoperatif komplikasyonlara bakıldı. Radyolojik olarak volar tilt açısı, radial inklinasyon açısı, radial yükseklik, ulnar varyans pozitifliği, Stewart Skoru değerlendirildi. QDASH skoru Grup 1'de 5,11, Grup 2'de 13,25 idi ve bu sonuç Grup 1'de istatiksel anlamlı olarak daha iyiydi. Grup 1'de postoperatif radial yükseklik 12,82, radial inklinasyon 26,45 ve volar tilt 6,84 iken; Grup 2'de ise; postoperatif radial yükseklik 11,69, radial inklinasyon 23,18 ve volar tilt 9,83 bulunmuştur. Postoperatif radial yükseklik ve radial inklinasyon Grup 1'de, postoperatif volar tilt ise; Grup 2'de istatiksel anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Grup 1'de postoperatif fleksiyon 66,32 derece, ekstansiyon 68,95 derece ve ulnar deviasyon 28,42 idi. Grup 2'de postoperatif fleksiyon 59,74 derece, ekstansiyon 59,87 derece ve ulnar deviasyon 33,97 bulunmuştur. Postoperatif fleksiyon ve ekstansiyon Grup 1'de, postoperatif ulnar deviasyon ise; Grup 2'de istatiksel anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Çalışmamızda eksternal fiksatör ile osteosentezin volar plak ile osteosentezden daha iyi sonuçlar sunduğu sonucu çıksa da hem volar kilitli plak hem de kirschner telleri ile desteklenmiş eksternal fiksatör distal radius kırıklarında başarılı sonuçlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
We compared the clinical and radiological results of external fixator augmented with Kirschner wires and volar locking plate techniques, which are frequently preferred in the surgical treatment of distal radius fractures, in patients with similar fracture patterns. In our study, among the patients who were operated with the diagnosis of distal radius fracture in our clinic between March 1, 2013 and March 1, 2019; 38 fractures of 38 patients who underwent osteosynthesis with external fixator augmented with Kirschner wires were evaluated retrospectively as Group 1 and 39 fractures of 39 patients who underwent osteosynthesis with volar locking plate as Group 2. In this evaluation; The range of motion of both wrists were measured with a goniometer, and the postoperative GRIP Score (grip strength) of the fractured side and intact side was measured in kilograms with a hand dynamometer. The QDASH score consisting of a series of questions was examined in all patients. Postoperative complications were evaluated from the records of past outpatient clinic examinations. Volar tilt angle, radial inclination angle, radial height, ulnar variance positivity, Stewart Score were evaluated radiologically. The QDASH score was 5.11 in Group 1 and 13.25 in Group 2, and this result was statistically significantly better in Group 1. In Group 1, postoperative radial height was 12.82, radial inclination was 26.45 and volar tilt was 6.84; In Group 2; postoperative radial height was 11.69, radial inclination was 23.18 and volar tilt was 9.83. Postoperative radial height and radial inclination were in Group 1, and postoperative volar tilt; It was found to be statistically significantly higher in Group 2. In group 1, postoperative flexion was 66.32 degrees, extension was 68.95 degrees, and ulnar deviation was 28.42 degrees. In Group 2, postoperative flexion was 59.74 degrees, extension was 59.87 degrees, and ulnar deviation was 33.97 degrees. Postoperative flexion and extension are in Group 1, and postoperative ulnar deviation is; It was found to be statistically significantly higher in Group 2. Although it was concluded in our study that osteosynthesis with external fixator provided better results than osteosynthesis with volar plate, external fixator supported with both volar locking plate and Kirschner wires provides successful results in distal radius fractures.