Defne (Laurus nobilis L.) yaprağı ve yaprak eterik yağının üretimi ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 1505
  2. Yazar: M.İLKER ACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ABSTRAKT Defne (Laurus nobilis) yaprağı ve yaprak eterik ya ğının üretimi ve değerlendirilmesi üzerine yapılan araştır mada, Ege Bölgesinde üretim yörelerine, üretim zamanına ve sürgün yaşına göre yapraklardaki eterik yağın miktarı, kom pozisyonu ve başlıca bileşen gruplarının kompozisyona işti rak oranları (GLC) Gaz-Likit kromatografi tekniği kullanıla rak incelenmiştir. Bu faktörlere ve distilasyon tekniğine bağlı olarak eterik yağ miktarları ve başlıca bileşen gruplarının kompo zisyona iştirak oranlarında önemli farklılıkların bulunduğu saptanmıştır. ABSTRACT Essential oil contents of (Laurus nobilis) Bay lau rel leaves and oils composition have been determined by (GLC) related to the harvesting times, shoot ages and districts in Eagean region of Turkey. There were no differences among the composition of all oil samples but have been found important changings rela ted to the harvesting times, shoot ages, districts and distil lation technics in oil contents and percentages of major cons tituents.
Özet (Çeviri)