Syntheses of bleomycin ligand models containing carbohydrates with antitumor activities and investigation of reactivity properties of non-heme high-valent iron(IV)-oxo complexes
Antitümör aktiviteleri olan karbohidrat içeren bleomisin ligand modellerinin sentezleri ve hem olmayan yüksek değerlikli demir(IV)-okso komplekslerinin reaktivite özelliklerinin incelenmesi
  1. Tez No: 690660
  2. Yazar: JALE ÖCAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZE YEŞİM SALMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 444
Özet
Tezin birinci kısmında, BLM antitümör ilacının metal bağlama ve karbohidrat alanının hibrit bir tasarımı olarak biyomimetik bileşikler elde edilmiştir. Daha sonra elde edilen bu bileşiklerin yapıları FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, 2D-NMR (HSQC, HMBC ve COSY) spektroskopi yöntemleriyle aydınlatılmıştır. Yeni BLM model bileşiklerin biyolojik aktivitelerin araştırılmasına yönelik olarak sitotoksisite çalışmaları yapılmıştır. BLM biyomimetik bileşikleri arasındaki sekiz model, test edilen tüm kanserli hücre hatlarında antitümör aktivite özellikleri sergilemiştir (A549, MDA-MB-231, Caco-2 ve HepG2). Tezin ikinci kısmında mononükleer hem-olmayan oksijenaz enzimlerinin döngülerindeki yüksek değerlikli demir-(IV)-okso reaktif ara-ürün bileşiklerinin modellemesi yapılmıştır. Böylece, ligand yapısındaki küçük geometrik değişikliklerle birlikte sistematik olarak oluşturulan halka büyüklüğü etkisi ile demir(IV)-okso ara-ürünün sıcaklık, çözgen, oksidan türü ve miktarı gibi faktörlere bağlı olarak oluşumları ve reaktivitesini incelenmiştir. Bu bileşiklerin olefin epoksidasyonu, C-H bağ aktivasyonu , alkol reaksiyon mekanizması gibi OAT (oksijen atomu transferi) ve HAT (hidrojen atom transferi) gibi reaksiyonları gerçekleştirilmiştir. Böylelikle, metalloenzimlerin aktif merkezlerine yönelik biyomimetik sentetik strateji ile birlikte reaktivite ve mekanizma çalışmaları ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The biomimetic compounds were obtained as a hybrid design of the metal binding and carbohydrate domain in BLM antitumor drug. Subsequently, the structures of the obtained compounds were characterized by FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, 2D-NMR (HSQC, HMBC and COSY) spectroscopic methods. Cytotoxicity studies of new BLM model compounds were conducted with regard to investigation of biological activities. Eight models among BLM biomimetic compounds displayed antitumor activity properties on all tested cancerous cell lines (A549, MDA-MB-231, Caco-2 and HepG2). In the second part of thesis, high-valent iron-(IV)-oxo reactive intermediates in the cycles of mononuclear non-heme oxygenase enzymes were modeled. Hereby, the formation and reactivity properties of iron(IV)-oxo complexes were investigated depending on factors such as temperature, solvent, oxidant type and amount by using systematically ring size effect along with minor geometric changes of ligand structure. Fe(IV)-oxo complexes were tested in HAT and OAT reactions such as strong C-H bond activation, alcohol oxidation mechanism and olefin epoxidation. Therefore, biomimetic synthetic strategy for active centers of metalloenzymes along with reactivity and mechanism studies were carried out.