Romantik kıskançlığın, bağlanma stilleri ve ilişkilerle ilgili bilişsel çarpıtmalar açısından incelenmesi
Investigation of romantic jealousy in terms of attachment styles and cognitive distortions related to relationships
- Tez No: 690712
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURGÜL YAVUZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yapılan bu araştırma;“Romantik Kıskançlığın, Bağlanma Stilleri ve İlişkilerle İlgili Bilişsel Çarpıtmalar Açısından İncelenmesi”amacı ile yapılmıştır. Araştırma anket yöntemi uygulanarak yapılmıştır ve elde edilen bulgular, SPSS programında analiz edilmiştir. Bu çalışmaya 350 katılımcı katılmıştır. Her bir katılımcıya“Romantik Kıskançlık, Bağlanma Stilleri ve Bilişsel Çarpıtmalar”ölçekleri uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi tespit etmek için,“t-testi, korelasyon, anova, faktör analizi, güvenirlilik analizi ve normallik testi”yapılmıştır. Bu analizler sonucunda,“Romantik Kıskançlık, Bağlanma Stilleri ve Bilişsel Çarpıtmalar”değişkenlerinin, pozitif yönlü anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir (p=0,000
Özet (Çeviri)
This research; It was made with the aim of“Examination of Romantic Jealousy in Terms of Cognitive Distortions Related to Attachment Styles and Relationships”. The research was carried out by applying the questionnaire method and the findings were analyzed in the SPSS program. 350 participants participated in this study.“Romantic Jealousy, Attachment Styles, and Cognitive Distortions”scales were administered to each participant. In order to determine the relationship between the variables,“t-test, correlation, anova, factor analysis, reliability analysis and normality test”were performed. As a result of these analyzes, it was determined that there was a positive and significant relationship between the“Romantic Jealousy, Attachment Styles and Cognitive Distortions”variables (p=0.000