Romatizmal karditte interlökin-1 alfa, tümör nekrosisde faktor-alfa, lenfosit alt grupları (CD3, CD4, CD4/8, CD16, CD19) ve Neopterin düzeylerinin değişimi
Levels of serum interleukin-1 alpha tumor necrosis factor-alpha, lymphocyte subset (Cd3, Cd4, Cd4/8, CD16, CD19) and Neopterin in rheumatic carditis
  1. Tez No: 69073
  2. Yazar: AHMET ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. BASRİ ÜSTÜNBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Çalışmaya, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyolojisi bilim dalında Aralık 1996 ile Aralık 1997 tarihleri arasında ARA, KRKH ve SF tanılanyla izlenen 52 vaka ile birlikte 15 sağlıklı çocuk alındı. Çalışmada ARA'da serum IL-la, TNF-a, lenfosit alt grupları ile serum ve idrar neopterin düzeylerinin belirlenmesi amaçlandı. Çalışmaya alınan 67 vaka şu şekilde gruplandınldı: A grubu, hastanede yatarak tedavi gören aktif romatizma! ateşli 22 vakadan oluşturuldu. Bu grupta toplam 22 olgunun dokuzu (% 40.9) kardit + artrit, üçü (% 13.6) kardit + artralji, dördü (% 18.1) kardit + ateş (> 38.5 °C), altısı (% 27.2) kardit + köre gibi majör ve minör kriterleri içeriyordu. A grubunda yer alan vakalar aktif dönemde incelendikleri gibi remisyon döneminde de (klinik olarak düzelme hali ile birlikte sedimantasyon değerinin en az iki kez 20 mm/saat değerinin altında olması) incelendiler ve bu dönemde ikinci defa değerlendirilen vakalar B grubu olarak kabul edildi. C grubu, aktif olmayan ve en az bir yıl önce geçirilmiş aktif romatizmal ateş öyküsü olan KRKH 15 olgudan, D grubu ise SF'li 15 olgudan oluşturuldu. On beş sağlıklı çocuktan oluşturulan E grubu ise kontrol grubu olarak kabul edildi Romatizmal ateş'in aktif döneminde ve tedaviden 8 hafta sonraki remisyon dönemindeolmak üzere iki defa, KRKH, SF ve kontrol gruplarında ise bir kez serum ve idrar örnekleri alındı; hemogram, ASO, CRP, eritrosit sedimantasyon hızı, CD3, CD4, CD4/8, CD16, CD19, İL-1 a, TNF-a, serum ve idrar NPT düzeyleri çalışıldı. Sonuçların istatistiki olarak değerlendirilmesinde varyans analizi (ANOVA-POSTANOVA) kullanıldı. Çalışmamızda, romatizmal ateş'in aktif döneminde beyaz küre ve mutlak lenfosit sayısının kontrol grubuna kıyasla daha yüksek olduğu saptandı (p 0.05). Serum IL-la düzeyi, kontrol grubuna kıyasla romatizmal ateş'in aktif döneminde anlamlı derecede yüksekti (p 0.05). Serum TNF-a düzeyi, romatizmal ateş'in aktif döneminde kontrol grubundan daha yüksek bulundu (p 0.05), kontrol grubunda normal düzeylerde bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study included 52 patients who followed with the diagnosis of rheumatic fever (RF), chronic rheumatic heart disease (CRHD) and streptococcal pharyngitis (SP) in Erciyes University Faculty of Medicine Department of Pediatric Cardiology between december 1996 and 1997, and 15 healthy children. Our purpose was to identify the serum İL-1 a, TNF-a, lymphocytes subgroups, and serum and urine neopterin levels in active RF. The 67 subjects were designed as followed: Group A include total 22 patients who admitted to the hospital with the diagnosis of active RF in the acute period. in this group, of 22 patients, 9 (40.9 %) patients had carditis + arthritis; 3 (13.6 %) carditis + arthralgia; 4 (18.1 %) carditis + fever (> 38.5 °C); and 6 (27.2 %) carditis + chroea. The patients in group A were evaluated in the active and remission period (clinically improvement and the erytrocyte sedimantation rate shows lower than 20 mm/hour tvvice at least), and the patients who evaluated in the remission period were accepted as group B. Group C include total 15 patients who had non-active CRFfD and a positive history of active RF prior to öne year at least. Group D include total 15 patients with SP. Group E was control group and include total 15 healthy children.in the patients with active RF, hemogram, ASO, CRP, ESR, CD3, CD4, CD 4/8, CD16, CD19, EL-lalpha, TNF-alpha, and serum and urine neopterin levels were studied twice in the active and remission period, after 8 weeks from the therapy. But, these parameters were studied only önce in the patients with CRHD, SP and control groups. The results were statistically compaired by varians analysis (ANOVA-POSTANOVA). in the study, the leucoyte and absolute lymphocyte count were higher than control group in the active period of the RF (p< 0.05). in the active period of the RF, CD4 level and CD4/8 ratio were statistically significantly higher than control group, but these parameters were normal in the remission period (p 0.05). in the active period of the RF, serum İL-1 alpha level was higher than control group (p 0.05). Serum TNF- alpha level was higher in the active period of RF than control group (p 0.05). Serum TNF- alpha level was normal in the control groups.