Türk halk müziğinde gelenek ve geleneğin dönüşümü
Tradition in Turkish folk music and its transformation
- Tez No: 690733
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHİR MAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Türk halk müziğinde gelenek ve geleneğin dönüşümü isimli bu çalışma, özellikle Cumhuriyet sonrası dönemde ortaya çıkan“milli musiki”oluşturma fikrinden yola çıkarak halk müziğinde zamanla yaşanan değişim ve dönüşümü konu almaktadır. Bununla birlikte müziğin politikalarla şekillendirildiği bu dönemden, toplumun yaşadığı değişimlerin halk müziğine olan etkisinin neler olduğuna gibi birçok başlık çalışmamızda yer alan önemli konulardandır. Halk müziğinin üretim mekânları ve bu üretim mekânların da günümüze doğru gelindiğinde yaşanan dönüşümü konu alan çalışmamız, Anadolu'da halk müziğinin genel görünümünü gözler önüne sermeyi hedeflemektedir. 1950 sonrası ülkemizde kentleşme oranlarının artmasıyla birlikte toplumun şehir hayatında aradığı halk müziği ve onun sunumu üzerine bilgilerinde yer aldığı çalışma, müziğin eğitimindeki usta-çırak ilişkisinin günümüzde yansımaları ve neye dönüştüğünün bilgilendirmesini yapmaktadır. Çalışmamızın önemli başlıklarından bir diğeri de TRT ve Yurttan Sesler Korosu konusu olmuştur. Kurulduğu dönem itibariyle halk müziğine olan olumlu olumsuz katkılarının değerlendirildiği çalışmamız, halk müziğinde vokal ve saz icralarının değişimlerini değerlendirmiştir. Halk müziğinin en önemli çalgısı olan bağlamanın eğitimindeki değişim ve dönüşümünün metodlaşma durumunu incelendiği çalışmamız, ülkemizdeki okullaşma çalışmaları ve halk müziğinin yeni öğretim alanlarını değerlendirmiştir. Tüm bu başlıklar ışığında Türk halk müziğinde geleneksellik ve gelenekselliğin dönüşümünün nasıl gerçekleştiği, buna sebep olan etkenler ve gelişmeler çoklu bir boyutta düşünülerek yaşanan bu değişim sürecinin anlatıldığı çalışma müziğimiz açısından geçmişle günümüzü birbirine bağlayan köprü vazifesi görmesi nedeniyle önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study called,“tradition in Turkish folk music and its transformation”focuses on the changes and variations in folk music over time, especially, since the the idea of creating“national music”which emerged in the post-republican period.Moreover, many topics such as how changes in the society affected folk music in the period when music was shaped with certain policies, are some important topics discussion in our study.Our study, which deals with the production areas of folk music and the transformation of these production areas from past to present, aims to display the general picture of folk music in Anatolia.The study, which includes information on folk music and its presentation in demand among urban societies as a result of soaring rates of urbanization in our country after 1950, also reflects the master-apprentice relationship in music education nowadays and it informs about the shape it has turned into today.Another important topic of our study is TRT and 'Yurttan Sesler' Chorus. In this study, the changes in vocal and instrumental performances in folk music have been evaluated along with the positive and negative contributions to folk music since the foundation of this chorusIn the light of all these topics, this study is important in terms of our music because of its essential role as a bridge in connecting the past and the present by describing the process of transformation in multiple dimensions after taking into account the traditionalism and its transformation in Turkish folk together with the factors and developments behind this transformation.