Mısır sanatı ve günümüz resminde kedi figürü
Cat figure in Egyptian art and contemporary painting
  1. Tez No: 690734
  2. Yazar: ECEM AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. KEREM İŞCANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Mısır sanatı tarihinde kedi figürünün değerli kılındığı ve birçok sanat yapıtlarında kullanıldığı görülmektedir. Mısır sanatı, kedinin ilk defa tanrısallaştığı dönem olarak eserlerde yer almaktadır. Mısır'da insandan daha değerli kabul edilen kedinin birçok yapıtta konu olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada, resim ve heykel gibi sanat yapıtlarında gördüğümüz kedi imgesinin ifade edildiği Mısır sanatında sanatçıların yapıtlarındaki anlamlar araştırılarak, Mısır tarihinde kedinin anlam ve tarihsel önemi ile günümüz sanat dünyasında kullanılan anlamlarının zaman içerisinde uğradığı değişim değerlendirilecek, çağdaş sanatçıların eserlerindeki yeri analiz edilmeye çalışılacaktır. Günümüz sanat tarihindeki ressamların resimleri incelenerek bu analiz sonucunda kedi figürünü Mısır sanatındaki yerinin anlaşılmasının günümüze hangi anlamlar ve üsluplar ile yansıtıldığı değerlendirilecektir. Yapılan araştırma kedi figürünün Mısır sanat tarihi sürecinde ki biçim, içerik, üslup olarak gelişiminin incelenmesi ve bu inceleme ışığında günümüz sanatındaki yerinin değerlendirilmesi ve dönemsel anlam farklılıklarının sanat yapıtı izleyicilerine kattığı ifadeler açısından önemli referanslar sunulmaktadır. Günümüz de çağdaş sanatçılar yapıtlarında kedi figürünü birbirinden farklı konularla ele aldıklarını görmekteyiz. Mısır'da dini açıdan öneme sahip olan kedi putlaştırılırken, günümüz sanatçıları tarafından ruhani ve duygusal nesne olmak yerine ifade biçimi haline geldiği gözlemlemektedir.
Özet (Çeviri)
In the history of Egyptian art, it is comprehended that the cat figure was made valuable and used in many artworks. Egyptian art is included as the period when the cat was deified for the first time in the artworks. It is known that the cat, which is considered more valuable than human in Egypt, was used as subject of many artworks. In this study, the meanings of cat figure used by artists in their works such as paintings and sculptures in Egyptian art will be examined; the meaning and historical importance of the cat in Egyptian history and the change of meanings of it being used in today's art world over time will be evaluated; the place of it in works of contemporary artists will be analyzed. The paintings of painters in today's art historywill be examined, and it will be evaluated that the understanding of the place of cat figure in Egyptian art is reflected today in which meanings and styles. This study provides important references in scope of the examination of the development of the cat figure in form, content and style in the Egyptian art history process, and the evaluation of its place in today's art in the light of this examination, and in the terms of the expressions that the periodic differences of meaning contribute to the viewers of the artwork. Today, we see that contemporary artists handle the cat figure in their works with different perspective from each other. It is observed that while the cat, carries religiously important in Egypt, is idolized, it has become a form of expression rather than a spiritual and emotional object by today's artists.