Calculation of average glandular doses in patients undergoing mammography
Mamografi uygulanan hastalarda ortalama glandular doz hesaplamaları
  1. Tez No: 690923
  2. Yazar: AHMET EGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SEVTAP KESTEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ortalama Glandular Doz mamografi uygulamasında meme glandular dokularının absorbe ettiği iyonlaştırıcı radyasyon dozudur. Uluslararası Radyasyon Korunma Kurumu (ICRP) tıbbi görüntülemede, Diagnostik Referans Seviyeleri (DRL) birimi olarak Ortalama Glandular Doz (AGD) kullanımını önermektedir. Bir üniversitenin mamografi ünitesinde, bir takvim yılı içinde gerçekleştirilmiş bulunan 40-64 yaşlar arasındaki 253 sağlıklı kişinin 1012 projeksiyonu değerlendirilmiştir. ICRP135 belgesinde önerilen Standart Kraniokaudal (CC) ve Mediolateral oblik (MLO) projeksiyonlar farklı sıkıştırılmış Meme Kalınlıkları (CBT) bağlamında gruplandırılmıştır. AGD değerleri, ekspojur (exposure) parametrelerinden hareketle, Monte Carlo simulasyonu ile üretilmiş katsayılar kullanılarak Robson AGD, 2ABD ve Wu- Boone radyasyon doz formülleri Excel programı kullanılarak hesaplanmıştır. Median ve Üçüncü çeyrek değerleri, X-ışını tüp voltajı, yarı değer kalınlığı (Half values thickness) 20-99 mm Sıkıştırılmış Meme Kalınlıkları ve meme dokuları bileşenleri arasında karşılaştırıldı. Bu çalışma Türkiye'de, ülke genelinde belirlenmiş her 10-mm CBT için mamografi DRL dozları ile lokal dozların karşılaştırıldığı bilinen ilk örnektir. Parametrik olmayan istatistik metodları kullanılarak yapılan karşılaştırmalar, metodlar, CBT kalınlıkları ve yaş aralıkları arasında fark olup olmadığını araştırmaktadır. Sonuç olarak, 2ABD değerleri Robson AGD ve Wu-Boone ile hesaplanan değerlerden belirgin bir şekilde daha yüksektir. Nümerik değerler azalan sırayla Robson AGD, 2ABD ve Wu-Boone olarak bulunmuştur. Buna ilaveten Robson AGD yöntemi bağlamında lokal tanısal referans değerleri (LDRL) Ulusal değerlere göre yüksektir.
Özet (Çeviri)
The mean absorbed radiation dosage by the breast glandular tissue in mammography is called the“Average Glandular Dose”(AGD). The latest ICRP (International Comission on Radiological Protection) publication on the use of DRLs (Diagnostic Reference Level) in medical imaging recommends the AGD as DRL values. Diagnostic mammogram data about doses were collected for 253 healthy women between 40 to 64 years of ages with 1012 screenings completed in one calendar year in a medical institution in Turkey. Local DRL values for a standard two-projection mammogram with CC (Cranioncaudal) and MLO (Mediolateral oblique) projections are determined for different breast thickness as it is established and recommended by ICRP 135.AGD values were obtained by multiplying the in-air exposure on theentrance surface by the absorbed dose conversion factor using the coefficientsfound by Monte Carlo simulations with three different methods. Robson AGD,2ABD and the Wu-Boone radiation dose calculation parametric methods wereapplied for each patient data. Excel was used to calculate the AGDs by usingtube voltage (kV), half- value thickness (HVL), compressed breast thickness(CBT) and breast composition. For some breast thicknesses, the quartile valuesof AGDs were computed. Utilization of these results in the calculation of thefirst local DRLs of Turkey and therefore, we compared them with national DRLs for each 10-mm CBT in mammography. Nonparametric statistical methods are used to determine the significance with respect to two other methods, age and CBT differences. As a result, 2ABD values were significantly higher than Robson AGD and Wu-Boone, whereas Robson AGD yielded significantly higher values than Wu-Boone. Moreover, radiation dose comparison of Robson AGD (mGy) (75th) between local and national values for the age ranges 40-49 and 50-64 shows that the local values are higher than the national values.