Miksomalarda preoperatif, intraoperatif ve postoperatif dönemde gelişen istenmeyen klinik olayların, iki boyutlu ekokardiyografi ile ölçülen kitle boyut, atriyum boyut ve atriyum-kitle boyut farkı değişkenleri ile ilişkisi-miksomalarda patolojik sekonder değişikliklerin kitle boyutuna ve preoperatif veya postoperatif dönem serebrovasküler olaya etkisi
With the unwanted clinical events that developed in the preoperative, intraoperative and postoperative period in mixomas; the relationship of mass size, atrium size and atrium-mass size difference variables measured by two-dimensional echocardiography-effect of pathologic secondary changes in mixomas on mass size and preoperative or postoperative period cerebrovascular event
- Tez No: 638384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kalp tümörleri nadir olarak ortaya çıkmasına rağmen on yedinci yüzyıldan beri hekimlerin büyük ilgisini çekmiştir. Miksoma en sık rastlanan primer kalp tümörüdür ve otopsi ile insidansın %0,03 olduğu tahmin edilmektedir. Miksoma erişkinlerde tüm benign kardiyak tümörlerin %50'sini ve çocuklarda %15'ini oluşturmaktadır. Yaklaşık %75'inin sol atriyumda bulunduğu görülmektedir; geri kalanların %18'i sağ atriumda ve ventriküllerde oldukça az oranda olduğu (sağ ve sol ventrikül toplam yaklaşık %6), sol ventrikül miksomalarının tüm kardiyak miksoma olgularının %2,5'ini oluşturduğu gözlenmektedir. Karakteristik olarak, bir kalp odasına çıkıntı yapan polipoid ve pedinküle kitlelerdir. Uzun bir klinik seyir sonucunda miksoma kitlesinin yapısında irregüler yüzey, fibroz, tromboz, kalsifikasyon, ossifikasyon, mitoz, sellüler alan, glandüler alan veya gamma cisimciği oluşumu (kalsifik / siderotik elastik lif dejenerasyonu) gibi sekonder, dejeneratif değişiklikler tanımlanabilir. Kardiyak miksomalar; kitle etkisi, embolizasyon ve konstitüsyonel etkiler yoluyla semptomlara neden olabilir. Bu çalışmanın amacı; miksoma hastalarında ekokardiyografi (EKO) ile kaydedilen kitle boyutu, atriyum boyutu ve atriyum-kitle boyut farkının; preoperatif, intraoperatif ve postoperatif dönemlerde kaydedilen klinik veriler ve olumsuzluklara olan etkisine bakmaktır. Ayrıca patolojik sekonder değişikliklerin kitle boyutuna ve preoperatif dönem veya postoperatif döneme etkisini sorgulamaktır. Gereç ve Yöntem Bu amaçla çalışmamızda özgeçmiş, klinik takip verileri ve EKO verileri kaydedilmiştir. Preoperatif dönemde ejeksiyon fraksiyonu (%) (EF), ritmin atriyal fibrilasyon (AF) ya da normal sinüs ritmi (NSR) oluşu, serebrovasküler olay (SVO), pulmoner emboli (PE), triküspit yetmezliği (TY), sistolik pulmoner arteriyel basınç (SPAB), pulmoner hipertansiyon (PHT) kaydedilmiştir. İntraoperatif dönemde kross-klemp süresi ve kardiyopulmoner baypas süresi kaydedilmiştir. Postoperatif dönemde hastane kalış süresi (gün), yoğun bakımda kalış süresi (gün), entübasyon süresi (saat), pozitif inotropik ilaç kullanıp kullanmadığı, drenaj miktarı (ml), SVO geçirip geçirmediği, ritmin NSR, AF oluşu ya da bradikardi veya blok sebebiyle pacemaker (PACE) kullanıp kullanmadığı kaydedilmiştir. EKO ile sol atriyuma tutunan miksoma kitlelerinin boyutları hesaplanırken kitlenin en uzun çapı ve ikinci en uzun çapı ölçülerek kaydedilmiştir. Bu iki değer birbiri ile çarpılarak kitlelerin yüzey alanları cm² cinsinden iki boyutlu olarak hesaplanmıştır. Aynı durum sol atriyum boyutları hesaplanırken de kullanılmış, sol atriyumun en geniş ve ikinci en geniş çapı ölçülerek kaydedilmiştir. Bu iki değer birbiri ile çarpılarak sol atriyumun iki boyutlu alanı hesaplanmıştır. Appendiks boyutları hesaba dahil edilmemiştir. Sonrasında sol atriyum en geniş çap ile kitle en geniş çap arası fark ve sol atriyum yüzey alanı ile kitle yüzey alanı arası farklar hesaplanmış kitle dışında sol atriyum içinde kalan boşluk hesaplanmaya çalışılmıştır. Çalışmamızda aynı hesaplama biçimi sağ atriyum yerleşimi miksomalar için de yapılmıştır. Ancak sağ ve sol ventrikül yerleşimli miksomalar ve bilateral (sağ ve sol atriyum) yerleşimli miksomalar için sadece kitle boyut (en uzun çap ve yüzey alanı) hesaplaması yapılmış, içinde bulunduğu kalp odacığının boyutu ve boyut farkı çalışmamızda kullanılmamıştır. Çalışmamızda kaydedilen klinik verilere EKO ile ölçülen kitle boyutu, atriyum boyutu ve atriyum-kitle boyut farkının etkisine bakılmıştır. Ayrıca patolojik olarak sekonder ve dejeneratif değişikliklerin (irregüler yüzey, fibrosis, gamma cisimciği, miksomatöz alanın %50'den fazla oluşu, trombüs, ossifikasyon, kalsifikasyon, mitoz, sellüler alan ya da glandüler alan varlığı) kitle boyutu ile ilişkisine, preoperatif dönemde ve postoperatif dönemde SVO ile ilişkisine bakılmıştır. Bulgular AF'ye giren hastalarda kitle en uzun çap ve kitle yüzey alanı NSR hastalara göre istatistiksel olarak daha büyük bulunmuştur (p=0.023, p=0.026). Sol atriyum-kitle en uzun çap farkı AF hastalarda NSR hastalara göre istatistiksel olarak anlamlı daha küçüktür (p=0,022). sol atriyum-kitle yüzey alanı farkları AF ve NSR hastaları ortalamalarına bakıldığında AF hastalarının ortalaması NSR'den az olmasına rağmen istatistiksel olarak farklı bulunmamıştır (p=0.330). Buna göre hastaların sol atriyum içi kitle boyutları arttıkça preoperatif dönemde AF'ye girme olasılıkları artmaktadır, ancak boyut farkları azaldıkça AF'ye girme olasılıkları artmaktadır yorumu tam olarak yapılamamaktadır; çünkü yüzey alan farkları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır. Çıkan sonuçların karşılaştırmasından görüldüğü üzere sağ atriyum içindeki kitlenin boyutunun ve sağ atriyum-kitle arası boyut farklarının preoperatif kardiyak ritme etkisi yoktur. Ancak SVO geçiren hastaların geçirmeyenlere göre ortalama kitle en uzun çapı ve yüzey alanları büyük olmasına rağmen istatistiksel olarak güçlü bir fark bulunamamıştır (p=0.084, p=0.084). Kitlenin boyutu ile SVO arasında güçlü bir bağ kurulamamıştır. Fark değişkenlerine bakıldığında sol atriyum-kitle en uzun çap ve yüzey alanı farkları ne kadar azalırsa hastaların SVO geçirme olasılığı o kadar artmaktadır. (p=0.009, p=0.002) Sağ atriyum içindeki miksoma kitlesinin en uzun çapı ve yüzey alanı boyutu PE geçiren ve geçirmeyen hastalar arasında anlamlı olarak farklı çıkmamıştır (p= 0.805, p=0.805). Sağ atriyum-kitle en uzun çap farkına bakıldığında PE geçiren ve geçirmeyen arasında anlamlı farklılık olmadığı görülmüştür (p=1.000). Ancak yüzey alanı farkı PE geçiren ve geçirmeyen hastalarda karşılaştırıldığında istatistiksel olarak güçlü anlamlı farklılık görülmüştür (p=0.001). Daha doğru sonucu yansıttığını düşündüğümüz yüzey alanı farkının istatistiksel anlamlı çıkması önemlidir.
Özet (Çeviri)
Although heart tumors occur rarely, they have attracted the attention of physicians since the seventeenth century. Myxoma is the most common primary heart tumor and the incidence is estimated to be 0.03% by autopsy. Myxoma accounts for 50% of all benign cardiac tumors in adults and 15% in children. Approximately 75% of them appear to be in the left atrium; 18% of them are in the right atrium, it is observed that it is quite less in the ventricles (right and left ventricle total about 6%), left ventricular myxomas constitute 2.5% of all cardiac myxoma cases. Characteristically, they are polypoid and peduncle masses protruding into a heart chamber. As a result of a long clinical course, secondary and degenerative changes such as irregular surface, fibrosis, thrombosis, calcification, ossification, mitosis, cellular area, glandular area or gamma body formation (calcific / siderotic elastic fiber degeneration) can be identified in the structure of the myxoma mass. Cardiac myxomas; May cause symptoms through mass effect, embolization and constitutional effects. The aim of this study is; To examine the effects of mass size, atrium size and atrium-mass size difference recorded by echocardiography (ECHO) on clinical data and negativities recorded in the preoperative, intraoperative and postoperative periods in patients with myxoma. In addition, it is to question the effect of pathological secondary changes on the size of the mass and the preoperative or postoperative period. Materials and Methods For this purpose, the medical history, clinical follow-up data and ECHO data of the patients were recorded in our study. Preoperative ejection fraction (%) (EF), atrial fibrillation (AF) or normal sinus rhythm (NSR), cerebrovascular event (CV), pulmonary embolism (PE), tricuspid regurgitation (TR), systolic pulmonary arterial pressure (SPAP) Pulmonary hypertension (PHT) has been noted. Cross-clamp time and cardiopulmonary bypass time were recorded in the intraoperative period. Postoperative hospital stay (days), duration in intensive care unit (days), intubation time (hours), use of positive inotropic drugs, amount of drainage (ml), development of SVO, NSR, AF or pacemaker (PACE) use has been recorded. While the dimensions of the left atrial myxoma masses were calculated by ECHO, the longest diameter and the second longest diameter of the mass were measured and recorded. By multiplying these two values with each other, the surface areas of the masses are calculated in two dimensions in cm². The same situation was used when calculating the dimensions of the left atrium, and it was recorded by measuring the longest and second longest diameter of the left atrium. The two-dimensional area of the left atrium was calculated by multiplying these two values with each other. Appendix sizes are not included. Afterwards, the difference between the longest diameter of the left atrium and the longest diameter of the mass and the difference between the left atrium surface area and the mass surface area were calculated, and the space where the blood passes in the left atrium outside the area covered by the mass was tried to be found. In our study, the same calculation method was used for right atrium location for myxomas. However, only mass size (longest diameter and surface area) was calculated for right and left ventricular myxomas and bilateral (right and left atrium) located myxomas, and the size and size difference of the heart chamber in which it is located was not used in our study. The effect of size variables on preoperative, intraoperative and postoperative periodic clinical data was examined. In addition, the relationship between pathological secondary and degenerative changes (irregular surface, fibrosis, gamma body, more than 50% of myxomatous area, thrombus, ossification, calcification, mitosis, cellular area or glandular area) with mass size was examined. The relationship of pathological changes with CVE developing in the preoperative and postoperative period was examined. Results The longest diameter of the mass and the mass surface area were found to be statistically larger in patients with left atium moxima who had AF in the preoperative period compared to NSR patients (p = 0.023, p = 0.026). Left atrium-mass longest diameter difference was statistically significantly smaller in patients with AF than in NSR patients (p = 0.022). Considering the mean left atrium-mass surface area differences, although the average of AF patients was less than NSR, it was not found statistically different (p = 0.330). Accordingly, as the size of the mass in the left atrium increases, the possibility of AF in the preoperative period increases. However, according to the results, it cannot be said that as the size differences decrease, the probability of entering AF increases. Because no statistically significant difference was found between the surface area differences. Preoperative ejection fraction (%) (EF), atrial fibrillation (AF) or normal sinus rhythm (NSR), cerebrovascular event (CV), pulmonary embolism (PE), tricuspid regurgitation (TR), systolic pulmonary arterial pressure (SPAP) Pulmonary hypertension (PHT) has been noted. Cross-clamp time and cardiopulmonary bypass time were recorded in the intraoperative period. Postoperative hospital stay (days), duration in intensive care unit (days), intubation time (hours), use of positive inotropic drugs, amount of drainage (ml), development of SVO, NSR, AF or pacemaker (PACE) use has been recorded. As can be seen from the comparison of the results, the size of the mass in the right atrium and the size differences between the right atrium and the mass have no effect on preoperative cardiac rhythm. Despite the fact that the patients with cerebrovascular events in the preoperative period had the longest diameter of the mass and the larger surface areas compared to those who did not develop, there was no statistically significant difference (p = 0.084, p = 0.084). A strong relationship could not be established between the size of the population and CVE. However, when the difference variables are compared, the lower the difference in the longest diameter and surface area of the left atrium-mass, the more likely it is to develop CVE in patients. (p = 0.009, p = 0.002). The longest diameter and surface area size of the myxoma mass in the right atrium were not significantly different between patients with and without PE (p = 0.805, p = 0.805). When the longest diameter difference between the right atrium and mass was examined, it was seen that there was no significant difference between those with and without PE (p = 1.000). However, when the difference in surface area was compared in patients with and without PE, a statistically significant difference was found (p = 0.001). It is important that the surface area difference, which we think reflects a more accurate result, is statistically significant.