Emniyet personeli performans ölçümü için karar destek sistemi tasarımı
Decision support system design for safety personnel performance measurement
  1. Tez No: 691004
  2. Yazar: BUSE NUR ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERK AYVAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Günümüz iş dünyasında başarılı olmak isteyen her organizasyonun hedeflerine ulaşabilmesi için, performanslarını arttırması büyük önem arz etmektedir. Organizasyonlar, performansın daha uzun sürede devamlılığı için öncelikle çalışanlara odaklanmaktadırlar. Buna karşın her kademede çalışan personelin belli bir ölçüt üzerinde başarı göstermesi gerekmektedir. Emniyet Teşkilatı halkın huzur ve güvenliği için hizmet etmektedir. Bu teşkilatta yurt içinde huzur ve nizamın sağlanması, vatandaşların can, mal, ırz güvenliğinin sağlanması ve korunması, suç işlemeye yönelik davranışların önlenip sanıkların yakalanarak adalete teslim edilmesi hedeflenmektedir. Vatandaşının yanında olup en iyi hizmet veren Toplum Destekli Polislik anlayışı Emniyet Teşkilatı'nın temel ilkelerinden biri haline gelmiştir. Bu çalışmada İstanbul ilinde Türk Polis Teşkilatı'nda yer alan polis merkezi çalışanlarına yönelik performans değerlendirme modeli geliştirilmiştir. Polis merkezinde yer alan Grup Amirliği ve İdari Büro Amirliği için belirlenen performans kriterlerine göre çalışan personellerin performansları değerlendirilecektir. Bu amaçla iki aşamalı çok kriterli karar verme yaklaşımı kullanılmıştır. Önerilen yaklaşımın ilk aşamasında performans değerlendirmede kullanılacak kriterlerin ağırlıkları AHP, ENTROPİ ve CRITIC yöntemleri ile belirlenmektedir. İkinci aşamada ise CODAS yöntemi ile nihai performans değerlendirilmesi yapılmaktadır. Sonuçlar önerilen yaklaşımın yöneticiler açısından işlerini kolaylaştıran etkin bir araç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Any organization that wants to be successful in today's business world, it is a great importance to increase their performance in order to reach their goals. Such organizations that want continuity of performance over a longer period of time, they must focus on employees. On the other hand, employees must work at a level which show success above a certain criterion. The Police Department serves for the peace and security of the people that aims to ensure peace & order, safety of property and to prevent criminal behavior and to bring the accused ones to justice. The concept of Community Policing, has become one of the basic principles of the Police Department of its citizens. In this study, a performance evaluation model has been developed for police officers located in Istanbul. The performance of the officers working according to the performance criteria determined for the Group Chief and Administrative Bureau in the police station will be evaluated. For this purpose, a two-stage multi-criteria decision making approach was used. In the first stage of this approach, criteria will be determined by AHP, ENTROPY and CRITIC performance evaluation methods. In the second stage, final personnel performance evaluation will be determined by the CODAS method. The results show that this approach method is an effective tool that facilitates the workload of the managers.