Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararlarının Borsa İstanbul seçilmiş pay endeksleri üzerindeki etkileri
The effects of Central Bank of the Republic of Turkey's interest rate decisions on Borsa Istanbul selected stock indices
- Tez No: 691028
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÖNER KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Taşınmaz Geliştirme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Taşınmaz Değerleme ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Para politikası kararlarının pay piyasaları üzerindeki etkisi, parasal aktarım mekanizmasının önemli bir parçası olması sebebiyle politikacıların, araştırmacıların, ekonomistlerin ve yatırımcıların ilgilendiği konular arasında yer almaktadır. Bu bağlamda çalışmada, 06.05.2010 ile 26.12.2019 tarihleri arasındaki dönemde, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) tarafından alınan faiz kararlarının Borsa İstanbul (BIST) seçilmiş pay endeksleri üzerindeki etkisi, olay analizi yöntemiyle incelenmiştir. Yapılan analiz neticesinde, politika faiz oranını düşürme, yükseltme ve sabit tutma kararlarının seçilmiş pay endeksleri üzerindeki etkisinin farklılık gösterdiği, analiz edilen pay endekslerinin tamamını istatistiksel olarak anlamlı etkilemediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The effect of monetary policy decisions on stock markets is among the topics that politicians, researchers, economists and investors are interested in, for it is a significant part of the monetary transmission mechanism. In this context, the effect of the interest rate decisions taken by the Monetary Policy Committee (PPK) of the Central Bank of the Republic of Turkey (CBRT) on the selected stock indices of Borsa Istanbul (BIST) between 06.05.2010 and 26.12.2019 was analyzed by event analysis method. As a result of the analysis, it was determined that the effects of the decision to decrease, increase and keep constant the policy interest rate on the selected stock indices differed and did not statistically significant affect all of the analyzed stock indices.