Göçmen ailelerin değişen kültürlerinin konutlar üzerinden değerlendirilmesi
Evaluation of immigrant families' cultural changes through their houses
  1. Tez No: 691027
  2. Yazar: DAMLA HOCAOĞLU TÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERİNCİK EDGÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kültür; geçmişten günümüze insanın üretmiş olduğu maddi ve manevi değerler bütünüdür. Farklı toplumlara ait kültürlerin izleri o topluma ait mimari öğelerden okunabilir. Kültürün en fazla yansıdığı yapı tipi konutlardır. Bunun sebebi her kültürün kendine ait bir konut tipinin olmasıdır. İnsanlar doğduğu andan itibaren yaşadıkları konutlar ve bulundukları çevrelerle bir bağ kurarlar. Göç, bu bağı koparan, değiştiren ya da geliştiren bir olgudur. Göç eden insanlar eşyalarının yanı sıra beraberlerinde kültürlerini ve yaşam biçimlerini de yeni yerleşim bölgelerine götürürler. Çalışma kapsamında, göçmen ailelerin eski yerleşim bölgelerindeki kültürü göç ettikten sonra yerleştikleri yeni bölgeye ne kadar taşıdıkları araştırılmıştır. Bu kapsamda yapılan alan çalışmalarında kültürün ve yaşam biçiminin mekân kullanımlarından okunması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında gerçekleştirilen literatür araştırmasında kültür, yaşam biçimi, mahremiyet, aidiyet ve göç kavramları üzerinde durulmuş ve bu kavramlar örneklerle açıklanmıştır. Araştırma kapsamında iki farklı alan çalışması gerçekleştirilmiştir. Bunun sebebi önce göçmenlerin eski yerleşim yerindeki kültürü keşfedip daha sonra yeni yerleşilen bölgede o kültürün yansımalarını gözlemleyebilmektir. Alan çalışmaları sırasında mülakat, gözlem ve anket yöntemleri kullanılmıştır. İlk alan çalışması Bulgaristan'ın Nova Mahala köyünde yapılmıştır. Bu köyün seçilmesinde ana etkenler literatürde daha önce bu köyde gerçekleştirilmiş bir çalışma bulunmaması ve yazarın kökenlerinin bu köyden gelmesidir. Nova Mahala köyünde yapılan analizler sonucu göç eden ailelerin izleri sürülmüş ve en çok göçü Bursa'nın Kestel ilçesinin aldığı öğrenilmiştir. İkinci alan çalışması için Kestel'de bulunan Yenimahalle'de anketler yapılmıştır. Daha sonra iki alan çalışması karşılaştırılmış ve sonuçlar analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda göç eden ailelerin yaşam biçimlerinde, mekân kullanımlarında ve geleneklerinde eski yerleşim yerlerindeki kültürün izlerinin bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Culture is the whole of the material and spiritual values which human-produced from the past to the present. The traces of cultures that belong to different societies can be read from architectural elements belonging to that society. The building type that reflects the culture is the most residences. The reason for this is that each culture has its own building type. Humans associate with the buildings that they live in and the environment that they live in from the moment they were born. Immigration is a phenomenon that breaks, changes, or improves this connection. Immigrants take their culture and lifestyle with them to new settlements, as well as their belongings. Within the scope of this study, it was investigated that how much the immigrant families carried the culture in their old settlements to the new region that they settled in after they migrated. In this context, in the field surveys that carried out to read of culture and lifestyle from the usage of the space is aimed. In the conducted literature review within the scope of this study, the concepts of culture, lifestyle, privacy, belonging, and immigration were emphasized and these concepts were explained with examples. In the context of this research, two different field surveys were conducted. The reason for this is to first explore the culture of immigrants in the old settlement and then observe the reflections of that culture in the newly settled region. During the field surveys, interview, observation, and questionnaire methods were used. The first field survey was conducted in the village of Nova Mahala in Bulgaria. The main factors in selecting this village are that there is not any conducted study in this village before and the origin of the author comes from this village. As a result of conducted analyzes in the Nova Mahala Village, it was traced that traces of the families who migrated and it was learned that the Kestel district of Bursa received the most immigration. For the second field survey, the iv questionnaires were conducted in Yenimahalle in Kestel. Then, two field surveys were compared and results were analyzed. As a result of this study, it has been identified that there are traces of culture from their old settlements in the lifestyles, use of space, and traditions of the immigrant families.