Sarkoidozda PD-1 ve PD-L1 ekspresyonunun prognostik değeri
Prognostic value of PD-1 and PD-L1 expression in sarcoidosis
  1. Tez No: 691120
  2. Yazar: AYŞE KEVSER ERDÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP AKÇALI DURU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Sarkoidoz, etyolojisi henüz bilinmeyen, akciğer başta olmak üzere tüm organlarda non-kazeifiye granülamatöz lezyonlar ile seyreden bir hastalıktır. Sarkoidozdaki granülomların oluşumunda rol oynayan mekanizmaların bir kısmı bilinse de, immünopatojisi hakkında kesin bir veri henüz yoktur. Malign hastalıklar başta olmak üzere T hücre aracılı immün yanıtın düzenlenmesi için önemli bir kontrol noktası olan Programlanmış Ölüm-1 (PD-1) / PD-L1 yolunu hedefleyen tedavi seçenekleri giderek yaygınlaşmaktadır. Akciğer fibrozisi ile seyredebilen sarkoidoz gibi granülomatöz ya da interstisyel akciğer hastalıklarının patofizyolojisinde de bu yolağın rol oynadığı düşünülmektedir. Yaptığımız çalışmada sarkoid granülomlarında PD-1 ve PD-L1 ekspresyonu ve prognostik önemini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, 1 Mart 2015 - 31 Aralık 2020 tarihleri arasında SBÜ Dışkapı Yıldırım Beyazıt SUAM Göğüs Hastalıkları Kliniğine başvuran, mediastinal lenf nodlarında endobronşiyal ultrasonografi yada mediastinoskopi ile alınan TBİA örneklerinde sarkoidoz tanısı konan 48 hasta dahil edildi. Hastaların demografik, klinik, laboratuvar ve radyolojik özellikleri kaydedildi. Takip süresi 1 yılın üzerinde olan hastalar remisyon, stabil hastalık ve progrese hastalık dönemimde olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Hastanemiz patoloji kliniğinde Mediastinal lenf nodlarından alınan TBİA örneklerini içeren parafin bloklar PD-1 ve PD-L1 ekspresyonu için immünhistokimyasal yöntemler kullanılarak boyandı. PD-1 için boyanan hücre sayısı, PD-L1 için boyanma Ģiddeti ve yüzde değeri kaydedildi. Ġstatiksel veriler Windows yazılımına uygun IBM SPSS Statistics, Version 20.0. (IBM Corp., Armonk, New York, USA) programıyla analiz edildi. Bulgular: Hastaların 28'i kadındı ve ortalama yaş 47±12.1 olarak bulundu. EBUS ve mediastinoskopi ile alınan doku biyopsilerinde saptanan granülom dokuları 5 (%10) hastada, immünohistokimyasal yöntemle PD-1 antikoru pozitif boyanırken 43'ünde (%90) boyanma saptanmadı. Tüm doku granülomları PD-L1 ile %80-100 pozitif boyanmasına rağmen klinik, labaratuvar, solunum fonksiyon testleri, boyanma şiddeti, boyanma yüzdesi ve prognoz arasında anlamlı ilişki bulunamadı (p>0,05). Sonuç: Çalışmamız sarkoidozdaki lenf dokusu granülomlarında PD-1 ekspresyonunun görülmemesi, PD-1 eksikliğinin granülom oluşumunda rolü olabileceğini düşündürmektedir. Sonuçlarımızın daha geniş hasta grupları ile yapılacak çalışmalar ile desteklenmesi gereklidir.
Özet (Çeviri)
Aims: Sarcoidosis is a disease of unknown etiology, which causes non-caseating granulomatous reaction in all organs, especially the lung, and may result in fibrosis. Although some of the mechanisms involved in the formation of non- caseating granuloma in sarcoidosis are known, there is no definite information about its immunopathology yet. Treatment options targeting PD-1 / PD-L pathway, which is an important checkpoint for the regulation of T cell-mediated immune response, especially in malignant diseases, are becoming increasingly common. This pathway is thought to play a role in the pathophysiology of granulomatous or interstitial lung diseases such as sarcoidosis, which can progress with fibrosis. In our study, PD-1 and PD-L1 expression and prognostic significance of sarcoidosis granulomas were investigated. Methods: In this study, 48 patients who applied to SBU Dışkapı Yıldırım Beyazıt SUAM Chest Diseases Clinic between March 1, 2015 and June 1, 2020 and were diagnosed with sarcoidosis in TBNA samples taken by endobronchial ultrasonography or mediastinoscopy in mediastinal lymph nodes were included. Demographic, clinical laboratory and radiological characteristics of the patients were recorded. Patients with a follow-up period of more than 1 year were divided into 3 groups as remission, stable disease and progressive disease. Paraffin blocks containing TBNA samples taken from mediastinal lymph nodes in the pathology clinic of our hospital were stained for PD-1 and PD-L1 expression using immunohistochemical methods. The number of cells stained for PD-1, the staining intensity and percentage value for PD-L1 were recorded. Statistical data IBM SPSS Statistics, Version 20.0 for Windows software. (IBM Corp., Armonk, New York, USA) program. Results: Sarcoidosis patients (28 women and 20 men) with a mean age of 47 years were included in the study. Granuloma tissues detected in tissue biopsies taken by EBUS and mediastinoscopy in 5 of the patients were stained positive for PD-1 antibody by immunohistochemical method, while no staining was detected in 43 (90%) patients. Although 80-100% positive staining of tissue granulomas with PD- L1, there was no significant relationship between clinical, laboratory, pulmonary function test, prognosis, staining severity and percentage. Conclusion: The absence of PD-1 staining in lymph tissue granulomas taken with the diagnosis of sarcoidosis supports our hypothesis that PD-1 deficiency may cause granuloma formation.