Uşak koşullarında badem (Prunus amygdalus L.) yetiştiriciliğindeki ilkbahar geç donlarını önleme yöntemleri
Methods of prevention of late spring frosts in almond (Prunus amygdalus L.) growing in uşak conditions
- Tez No: 691131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN MELDA ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Deneme 2019 ve 2020 yıllarında Uşak ilinde bulunan yaklaşık 2.000 dekar üzerine kurulmuş olan badem bahçesinde gerçekleştirilmiştir. Garnem anaçlarına aşılı Ferraduel, Ferragnes, Nonpareil ve Teksas çeşitlerinde 3, 4, 5 yaşlarındaki badem ağaçları, her çeşit için denemede 5 faklı noktaya yerleştirilmiş don pervanesi (pervane çevresinden 10 m, 20 m, 30 m, 40 m, 50 m, 60 m, 70 m, 80 m, 90 m, 100 m ve sonrası), yaklaşık 100 farklı noktada yakılan yakma çukurunda duman oluşturularak (duman çukurlarının çevresindeki mesafelerin 2 m, 3 m, 4 m, 5 m, 6 m, 7 m, 8 m, 9 m, 10 m, 11 m ve sonrası), dona karşı mücadele yöntemlerinin; uzaklıklar arası, çeşitler arası ve yıllara göre karşılaştırılması yapılmıştır. Bu çalışmada ortalama çiçek tomurcuğu sayıları, çiçeklerin meyve tutum oranı, kuru kabuklu verimleri ve çeşitlerin birim meyve ağırlıkları incelenmiştir. Sonuçlar istatistik analize tabi tutularak yorumlanmıştır. Yapılan çalışma sonucunda dumanlama yönteminin zirai donla mücadelede başarılı olmadığı, don kırıcı pervanenin ise uzaklık ve don şiddetine göre değişmekle birlikte belirli bir mesafede başarılı olduğu istatistiksel olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The experiment was carried out in the almond garden, which was established on approximately 2,000 decares in the province of Uşak in 2019 and 2020. Almond trees aged 3, 4, and 5 in Ferraduel, Ferragnes, Nonpareil and Texas cultivars grafted on Garnem rootstocks, frost propeller placed at 5 different points in the trial for each cultivar (10 m, 20 m, 30 m, 40 m, 50 m, 60 m from the propeller circumference), 70 m, 80 m, 90 m, 100 m and later), by creating fog in the incinerators burned at approximately 100 different points (the distances around the fog pits are 2 m, 3 m, 4 m, 5 m, 6 m, 7 m, 8 m, 9 m, 10 m, 11 m and later) frost control methods; Comparisons were made between distances, between varieties, and according to years. In this study, the average number of flower buds, the fruit set ratio of flowers, dry rind yields, and unit fruit weights of cultivars were investigated. The results were interpreted by being subjected to statistical analysis. As a result of the study, it was statistically determined that the fog method was not successful in combating agricultural frost, and the frost-breaking propeller was successful at a certain distance, although it varies according to the distance and frost severity.