Iterated oscillation tests for difference equations with variable coefficients
Değişken katsayılı fark denklemlerin salınımı için yinelemeli salınım testleri
  1. Tez No: 691164
  2. Yazar: ZEHRA ÖZSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK KARPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tezde, literatürdeki değişken katsayılı fark denklemlerin önemli bir sınıfının çözümlerinin salınımlı ve salınımsızlığına ilişkin önemli sonuçları yeniden ele alacağız ve sayısal örnekler üzerinden inceleyeceğiz. Daha sonra değişken katsayılı gecikmeli fark denklemlerin salınımı için yeni sonucumuzu vereceğiz ve sonucumuzun önemini bildiğimiz kadarıyla literatürde daha önceki hiçbir sonucun olumlu cevap veremediği bir sayısal örnekle pekiştireceğiz. Son olarak, gecikmeli fark denklemlerin çözümlerinin salınımı için bilinen diğer yinelemeli sonuçlardan bazılarını son açıklamalarımızı yapmak için ifade edeceğiz.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we will reconsider the significant results on oscillation and nonoscillation of solutions of an important class of difference equations with variable coefficients in the literature and we will examine them with numerical examples. Later, we will give our new result for the oscillation of delay difference equations with variable coefficients and we will reinforce the importance of our result with an example where to the best of our knowledge all the oscillation results in the literature fail to give a positive answer. Lastly, we will state some of the other well-known iterative results on oscillation of solutions of delay difference equations to make our final comments.