Rüzgar türbini içeren güç sistemlerinde ekonomik güç dağıtım probleminin genetik algoritma ile çözümü
Solution to economic power dispatch problem in power systems including wind turbines with genetic algorithm
- Tez No: 691180
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK URAZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada Genetik Algoritma kullanarak rüzgâr türbini içeren güç sistemlerinde ekonomik güç dağıtım problemi çözülmüştür. Ekonomik güç dağıtım problemi, matematiksel olarak doğrusal olmayan bir kısıtlı optimizasyon problemi şeklinde modellenebilir. Elektriksel ve fiziksel kısıtlar altında, termik birimlerin toplam yakıt maliyetlerinin en küçüklenmektedir. Rüzgâr türbininin güç üretimi modellenirken Weibull dağılımından yararlanılmıştır. Güç sisteminin iletim kayıpları ekonomik güç dağıtım problemine“Kron's Formula”yöntemi kullanılarak dâhil edilmiştir. Benzetimler,15 üretim birimi içeren bir güç sistemi üzerinde gerçekleştirilmiş ve rüzgar gücünün sistemin toplam yakıt maliyeti üzerine etkileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the economic power distribution problem in power systems including wind turbines is solved by using Genetic Algorithm. The economic power distribution problem can be mathematically modeled as a nonlinear constrained optimization problem. Under electrical and physical constraints, the total fuel costs of thermal units are minimized. Power generation of the wind turbine is modelled by using Weibull distribution. The transmission losses of the power system are included in the economic power distribution problem by means of Kron's Formula. The simulations are performed on a power system with 15 generating units and the effects of wind power on the total fuel cost of the system are discussed.