Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerindeki yapı iş iskelelerinde iş güvenliği mevzuatının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of business safety legislation about building scaffolders of construction workshops in Turkey and European Union countries
- Tez No: 691181
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüzde Türkiye, Avrupa ve dünyanın birçok ülkesinde iş kazaları ve bunlardan kaynaklı ölümlerde ilk sırada inşaat sektörü bulunmaktadır. İnşaat iş kazalarını alt gruplarda incelendiğinde iskeleden düşme sebebiyle yaşanılan kazalar ve ölümler sektörde ilk sıralarda gelmektedir. İnşaat sektöründe işverenlerin ve sahada çalışan işçilerin bu problemin bilincinde olması, iş güvenliğini sağlamak amacıyla hazırlanan mevzuat hususlarını düzenli bir şekilde uygulaması gerekmektedir. Bu çalışmada, Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye'deki yapı iş iskelelerinde iş güvenliği mevzuatlarının karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. Çalışmanın araştırma kısmında Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) ve Avrupa Birliği resmi istatistik kurumu Eurostat'ın yayınlamış olduğu 2010-2019 yılları arasında gerçekleşen iş kazası verileri incelenmiştir. Çalışmada Almanya, İspanya ve İtalya gibi Avrupa ülkelerinin istatistiki verileri, standartları ve yönetmeliklerinden yararlanılmıştır. Bu verilerden yola çıkarak Türkiye'de ve Avrupa'da inşaatlarda iş iskeleleri kullanımında uygulama ve denetleme kısmının ne kadar önemli olduğu görülmüştür. Sektörde yaşanmış iş iskelesinden düşme ya da iskelenin yıkılması gibi kazalara ait bazı araştırma bulgularının bilinmesi ve göz önünde bulundurulması bu kazaların azalması için önemli bir faktör olduğu saptanmıştır. Çalışmanın sonuç kısmında, Türkiye ve Avrupa Birliği ülkelerindeki mevzuatların kıyası yapılarak ülkemizde iskelelerden kaynaklı kazaların önlenmesi için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the construction industry ranks first in work accidents and deaths in Turkey, Europe and many countries of the World. When the construction work accidents are examined in sub-groups, the accidents and deaths due to falling from the scaffold are in the first place in the sector. Employers and workers in the construction industry need to be aware of this problem and regularly implement the legislation articles to ensure business safety. In this study, comparative analysis of business safety legislation about building scaffolders of construction was made in Turkey and European Union countries. In the research part of the study, the data of work accidents that occurred between 2010-2019 published by the Social Security Institution (SSI) and Eurostat, the official statistics agency of the European Union, were used. In the study, statistical data, standards and regulations of European countries such as Germany, Spain and Italy were used. Based on these data, it has been seen how important the implementation and inspection part of the scaffolding is in construction in Turkey and Europe. It has been determined that knowing and considering some research findings of accidents such as falling from work scaffolding or destruction of the scaffold in the sector is an important factor in reducing these accidents. In the conclusion part of this study, by comparing the legislation in Turkey and the European Union countries, suggestions have been made to prevent accidents caused by scaffolding in our country.