Ardahan, Bingöl, Bitlis, Erzurum, Kars, Muş, Sivas ve Van illerinin Aleiodes wesmael, 1838 (Hymenoptera, Braconidae, Rogadinae) faunası üzerinde taksonomik araştırmalar
Taxonomic research on the fauna of Aleiodes wesmael, 1838 (Hymenoptera, Braconidae, Rogadinae) of Ardahan, Bingol, Bitlis, Erzurum, Kars, Mus, Sivas and Van provinces
- Tez No: 691197
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BEYARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Türkiye'nin Aleiodes (Hymenoptera, Braconidae, Rogadinae) cinsinin faunasına kakı sunmak amacıyla, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Erzurum, Kars, Muş, Sivas ve Van illerinin farklı habitatlarından materiyal toplanmışır. Malaise tuzağı ve atrap kullanarak ergin örnekler toplanmıştır. Elde edilebilen materyalin preparasyonu modern taksonomik kurallara göre yapılmış ve lokalite etiketleriyle etiketlenmiştir. Örnekler iİlgili literatür ve karşılaştırma materyalinden yararlanarak taksonomik olarak teşhis edilmiştir. Lokalitelerin yüksekliği, koordinatları ve örneklerin toplandığı tarihleri verilmiştir. Bir cins ve 4 alt cins altında toplam 18 tür kaydedilmiştir. Aleiodes (Aleiodes) modestus (Reinhard, 1863) ve Aleiodes (Neorhogas) fortipes (Reinhard, 1863) Türkiye faunası için ve diğer türler da araştırma alanı faunası için yeni kayıt niteliğindedir. Türlerin alt cinslere göre dağılımı aşağıdaki gibidir: Aleiodes s. str. Wesmael, 1838: 12, Chelonorhogas Enderlein, 1912: 3, Neorhogas Szépligeti, 1906 ve Tetrasphaeropyx Ashmead, 1889: 1. Örneklerin bir kısmı Bitlis Eren Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Biyoloji Bölümü Zooloji koleksiyonunda ve bir kısmı da Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji koleksiyonunda muhafaza edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In order to contribute to Turkey's Aleiodes genus (Hymenoptera, Braconidae, Rogadinae) fauna, material was collected from different habitats of the provinces Ardahan, Bingöl, Bitlis, Erzurum, Kars, Muş, Sivas and Van . Adult specimens were collected using sweeping nets and malaise traps. The obtained material was prepared and according to modern taxonomic rules and appropriately labeled. The samples were identified taxonomically using the relevant literature and comparison material. A total of 18 species were recorded under one genus and 4 subgenera. (Aleiodes) modestus (Reinhard, 1863) and Aleiodes (Neorhogas) fortipes (Reinhard, 1863) are new recod for fauna of Turkey. All other species are new records for the research area fauna. The distribution of the species according to the subgenus is as follows: The distribution of the species according to the subgenus is as follows: Aleiodes s. str. Wesmael, 1838: 12, Chelonorhogas Enderlein, 1912: 3, Neorhogas Szépligeti, 1906: 2 and Tetrasphaeropyx Ashmead, 1889: 1. Some of the samples are stored in the Zoology collection of Bitlis Eren University, Faculty of Arts and Sciences, Department of Biology, and some of them are stored in the collection of Trakya University Faculty of Science.