Orta Anadolu, Karadeniz geçit ve Ardahan izole bölgeleri arılarının bazı morfolojik özellikleri üzerinde bir araştırma
A Research on the morphological characteristics of honeybess, Apis mellifera of the central Anatolia, Black-Sea passage and Kars-Ardahan isolated regions
- Tez No: 6685
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN AKPINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
iii ÖZET Doktora Tezi DRTA ANADOLU, KARADENİZ GEÇİT l/E ARDAHAN İZDLE BÖLGELERİ^ ARILARININ BAZI MORFOLOJİK ÖZELLİKLERİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Mete KARACAOÖLU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilin) Dalı Danışman; Prof.Dr. Cemalettin AKPINAR 1989, Sayfa: 98 3uri: Prof.!>. C. AKPINAR Prof, Dr. R. AKBAY 'Prof. Dr. M. ŞKCGONCA İklim çeşitliliği ve topoğraflk yapısı aonucu oluşan kapalı bölgeler nedeniyle Anadoluda; morfolojik ve fizyolojik özellikler ba kımından farklı arı genotlpleri -ekotipler- ortaya çıkmıştır. Bu araş tırmada _A. m. anatolİCB olarak bildirilen Orta Anadolu, Aon. caucasica içinde lokal tip olduğu söylenen Kars-Ardahan ve gezginci arıcılığın yoğun olduğu Karadeniz Geçit Bölge arılarının -biyometrik ölçüm yönte miyle- tergit genişliği ve rengi, keçe bant genişliği ve indeksi, kıl uzunluğu, kübital indekB, kanat boyutları ve indeksi, çengel sayısı, bacak uznluğu, tarsal indeks ve dil uzunluğu gibi bazı morfolojik ka rakterlerine ait değerler saptanmıştır. Üç ayrı bölgede, 14 merkezden alınan örnekler üzerinde, 14 yapısal karaktere ilişkin toplam 29.400 ölçüm yapılmıştır. Çalışma sonucu, morfolojik özelliklerbakımından Or ta Anadolu arılarının çevre arılardan farklı değerler gösterdiği, bölge de yapılacak çalışmalar ile standart tiplerin elde edilebileceği, Kara deniz Geçit Bölge arılarının aynı özellikler bakımından tanımlanmasının güç olduğu ve Ardahan İzole Bölgesi arılarının, Anadoluda var olan popu- lasyonlar içinde en çok bir örneklik gösteren arılar olduğu, bu bölge de elde edilen değerlerin â_.m_. caucasica için bildirilen sınırlar için de kaldığı görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: JPLm. anatolica, A.m. caucasica, morfolojik özellik- liFler, tergit, keçe bant, kıl uzunluğu, kübital indeks, tarsal indeks, dil uzunluğu.
Özet (Çeviri)
İv ABSTRACT PhD Thesis A RESEARCH ON THE MORPHOLOGICAL CHARACTERISTICS OF HONEYBEES, Apis melllfera OF THE CENTRAL ANATOLIA-, BLACK-SEA PASSAGE AND KARS-ARDAHAN ISOLATED REGIONS Mete KARACAOGLU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Animal Science Supervisor: Prof.Dr. Cemalettin AKPINAR 1989, Page: 98 ' Jury: Prof.Dr. Cemalettin AKPINARProf. Dr. R. İÜCBAY Prof. Dr. M. ŞENGONCA Many morphologically and physiologically different farms of honeybee-ecotypes-have evolved in the closed regions of Anatolia which differ from each other in climate and topography. This research con cerned itself with such morfhological characteristics as the width and color of tergit, width and index of tomentum, hair length, cubital index of tomentum, hair length, cubital index, wing dimensions and index, num ber of hamuli, length of hind leg, tarsal index and the length of profit;, bbscis, to identify the honeybee forms found in Central Anatolia, Kars- Ardahan and Black-Sea passage regions. The results show that the Anatolian bees differ morphologically from neighbouring bee populations like Cypria, Syriaca which are claimed to be the ancestors. Therefore, it seem possible to isolate a standard race indigenous to Anatolia. Honeybees of the pas sage region arenot to be considered o race as they do not show uniformity. Whereas Kars-Ardahan bees are homogenous and almost all measurements are found to be within the limits for fl.m.caucasica which is internationally aknowledged as the standard race. KEY WORDS: A.m. anatolica,A.m. caucasica, morphological characteristics, tergit, tomentum, hair length, cubital index, tarsal index, length of proboscis.