Edirne Kırmızısı'nın kent kimliğine ve turizme kazandırılması çalışmaları
Works on bringing Edirne Red to urban identity and tourism
  1. Tez No: 691213
  2. Yazar: ORKUN AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL GÖNENÇ GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüzde renklerle özdeşleşen ve markalaşan kentler, hatta ülkeler mevcuttur. Tanıtımda önemli bir turizm ögesi olarak kullanılan renkler bir kentin kimliğini yansıttığı gibi kültürel birikimi hakkında da ipucu vermektedir. Kentsel turizmin önemli bileşenlerinden biri olan“kent kimliği”kavramı bir kenti diğer kentlerden ayıran bileşenlerin tümü olarak tanımlanabilir (Kaypak, 2010). Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Edirne ili bünyesinde pek çok kültürel ve turistik ögeyi barındırmaktadır. Bu ögelerden biri de, tüm dünyada“Edirne”ismiyle anılan, kırmızı renginin bir tonu olan Edirne Kırmızısı'dır. Yurt dışında daha çok Fransızca ismi“Rouge d'Andrinople”olarak bilinen Edirne Kırmızısı, oldukça zahmetli bir boyama süreci sonrası elde edilen, uğrunda çokça emek ve paranın harcandığı tarihi bir renk olarak dikkat çekmektedir. Varlığını, kök boya gibi doğal bir boyaya borçlu olan Edirne Kırmızısı, Sanayi Devrimi sonrası endüstrideki makineleşmenin etkisiyle zamanla unutulmaya yüz tutmuştur. Edirne Kırmızısı sadece bir rengi değil, kültürel bir öge olarak somut ve soyut kavramları da temsil etmektedir. Edirne Kırmızısı'nı kültürel bir öge olarak betimlenmesi, rengin kent kimliğine kazandırılması çalışmalarının geçerliliğini ortaya koymaktadır. Kitle turizmi yerini alternatif turizm olanakları çerçevesinde kültür turizmi ve kent turizmi daha da önem kazanacaktır. Edirne Kırmızısı da temsil ettiği tarihi, kültürel, turistik ve coğrafi özellikleriyle Edirne kentini dünyaca tercih edilen seçkin destinasyonlar arasına girmesine katkıda bulunacaktır. Bu çalışmada, 2017 yılında mahalli bir gazetede yayımlanan yazı dizisi sonrası kent gündemine gelen Edirne Kırmızısı'nın Edirne kent kimliğine yeniden kazandırılarak markalanması ve destinasyon pazarlamasında rekabet gücü oluşturmasına zemin sağlayacak sonuçların elde edilmesi amaçlanmıştır. Edirne Kırmızısı'nın Edirne ili kent kimliğine etkisinin ortaya konması adına gelecekte bütün kent paydaşları tarafından yapılacak faaliyetlerin planlanması açısından önemli olan bu çalışmanın, kentin kimliğine, turizmine, tanıtımına, kültürüne ve ekonomisine sürdürülebilir şekilde katkı sunması hedeflenmektedir. Bu kapsamda Edirne'de yaşayan kentin turizminin gelişmesine katkıda bulunan ve kent kimliğini oluşturmada karar gücü olan 20 paydaş temsilci belirlenmiş ve çeşitli sorular yöneltilerek Edirne Kırmızısı ile ilgili yapılan çalışmalar tespit edilmeye çalışılmıştır. Nitel yöntemlerin kullanıldığı araştırmada 20 katılımcıdan alınan görüşler bilinirlik, zaman, geleceğe yönelik olumlu ve olumsuz tahminler, ürün boyutunda değerlendirilerek MAXQDA 2020 programı aracılığıyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
These days, there are cities and even countries that are identified with colors and become brand. Colors, which are an important aspect of tourism, not only reflect the identity of a city, but also give clues about its cultural accumulation. The concept of“urban identity”, which is one of the critical components of urban tourism, can be explained as all the components that distinguish a city from others (Kaypak, 2010). City of Edirne, which has been home to many civilizations throughout history, embodies many cultural and touristic components. One of these components is, a tone of red which is referred to as“Edirne”everywhere around the world, the“Edirne Red”. Edirne Red, which is mostly known by its French name“Rouge d'Andrinople”abroad, draws attention as a historical color obtained after a very laborious dyeing process, for which a lot of effort and money was spent. Owing its existence to a natural dye such as“madder”, the Edirne Red sunk into oblivion with the effect of mechanization in the industry after the Industrial Revolution. The Edirne Red represents not only a color, but also concrete and abstract concepts as a cultural element. The depiction of the Edirne Red as a cultural element reveals the validity of the efforts to bring the color to the urban identity. Cultural tourism and urban tourism will gain more importance within the framework of alternative tourism opportunities, replacing mass tourism. The Edirne Red, with the historical, cultural, touristic and geographical features it represents, will contribute to making the city of Edirne one of the most preferred destinations in the world. In this study, it is aimed to obtain results that will provide a basis for the branding of the Edirne Red, which came to the agenda of the city after a series of articles published in a local newspaper in 2017, by reintroducing it to the city identity of Edirne, and creating a competitive edge in destination marketing. This study, which is important in terms of planning the activities to be carried out by all city stakeholders in the future in order to reveal the effect of the Edirne Red on the urban identity of Edirne, is aimed to contribute to the tourism, promotion, culture and economy of the city in a sustainable way. In this context, 20 stakeholder representatives who contribute to the development of the tourism of the city living in Edirne and have the power of decision in creating the urban identity were determined and various questions were asked and the studies on the Edirne Red were tried to be determined with these questions. In the research, in which qualitative methods were used, the opinions of 20 participants were evaluated in terms of awareness, time, positive and negative predictions for the future, and product aspect were analyzed through the MAXQDA 2020 program.