Tehdit ve yetersiz dengeleme: Ahmedinejad dönemi Türkiye'nin İran politikasının neoklasik realist analizi (2005-2013)
Threat and underbalancing: A neoclassical realist analysis of Turkey's İran policy during Ahmedinejad period (2005-2013)
- Tez No: 691226
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN KARDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Tehdit dengesi teorisi devletlerin uluslararası sistemden gelen tehditlere karşı etkin dengeleme davranışı sergilediğini savunmaktadır. Ancak devletlerin her zaman bu davranışı sergilememesi yapısal realizm açısından bir anomali oluşturmaktadır. Neoklasik realist yetersiz dengeleme teorisi ise, devletlerin tehditlere karşı, uluslararası sistemin dikte ettiği etkin dengeleme davranışı yerine yetersiz dengeleme davranışı sergilemesinin iç politik faktörlerin etkisiyle olduğunu savunur. Bu tez, yukarıdaki anomalinin açıklanabilmesi için iki alt hipotez ortaya atmaktadır. Bu bağlamda tez, stratejik kültür ve/veya toplumsal bütünleşiklik değişkenlerinin etkilerinin, devletlerin, sistemik etkilerle uyumlu biçimde etkin dengeleme davranışı sergilemesine engel olabileceğini ve yetersiz dengeleme davranışı sergilemelerine sebep olabileceğini savunmaktadır. Bu tez, yetersiz dengeleme teorisini test etmek için vaka çalışması yöntemini kullanacaktır. Bu açıdan, Türkiye'nin Ahmedinejad dönemi İran politikası en muhtemel vaka olarak dikkat çekmektedir. Değişkenlerin etkileri Türkiye'nin Ahmedinejad dönemi İran politikasında görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Balance of threat theory argues that states exhibit proper balancing behavior against threats from the international system. But the fact that states do not always exhibit this behavior, creates an anomaly in terms of structural realism. The neoclassical realist theory of underbalancing, on the other hand, argues that the fact that states exhibit underbalancing behavior against threats, rather than proper balancing behavior dictated by the international system, is due to internal factors. This thesis puts forward two sub-hypotheses in order to explain the above anomaly. In this context, the thesis argues that the effects of strategic culture and/or social cohesion variables may prevent states from exhibiting proper balancing behavior in line with systemic effects and may cause them to exhibit underbalancing behavior. This thesis will use the case study method to test the theory of underbalancing. From this point of view, Turkey's Iran policy during the Ahmadinejad-era stands out as the most likely case. The effects of variables are seen in Turkey's Iran policy during the Ahmadinejad-era.