Profesyonel futbolcuların oynadıkları mevkilere göre maksimal oksijen kullanım kapasitelerinin ve laktik asit düzeylerinin incelenmesi
An investigation of maximal oxygen uptake capacity and lactic acid values according to the positions of professional soccer players played
- Tez No: 691291
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FERİT ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç; futbol yüksek şiddetteki egzersiz periyotları ile daha düşük şiddetteki egzersiz periyotlarının karışımını aynı mücadele içerisinde birleştirmektedir. Futbolun fizyolojik gereksinimleri, futbolcularda aerobik, anaerobik güç ve kapasite, kassal kuvvet, esneklik ve genetik özelliklerini içeren birçok bileşene sahip olmalarını zorunlu kılmaktadır. Oyuncuların bu bileşenlere sahip olma oranları doğrultusunda çoğunlukla takım içerisindeki mevkileri ve takımın oyun sistemi belirlenmektedir. Fizyolojik bileşenlere yönelik objektif bilgiler bu özelliklere yönelik performans testlerinin uygulanması ile sağlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı; profesyonel futbolcuların maksimal oksijen kullanım kapasitelerinin ve laktik asit değerlerinin mevkilere göre incelenmesi, çıkan sonuçların karşılaştırılarak değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem; araştırma Türkiye II. Liginde mücadele eden 50 profesyonel üzerinde gerçekleştirildi. 50 profesyonel futbolcu orta saha (n= 22, boy ortalaması = 172,72 ± 5,27, vücut ağırlığı = 71,40 ± 5,85), defans (n= 15, boy ortalaması = 180,13 ± 5,60, vücut ağırlığı = 76,73 ± 5,67), forvet (n=13, boy ortalaması = 175,76 ± 3,39, vücut ağırlığı = 76,69 ± 5,23) olarak 3 farklı gruba ayrıldı. Kan laktik asit değerlerinin tespiti, 20 m Progressive Lactate Shuttle Run testi sırasında alınan kan örneklerinin YSI 1500 Sport kan laktat ölçüm cihazı ile saptandı. Anaerobik eşik hızlarının ve anaerobik eşik kalp atım sayılarının tespiti için 4 mmol/L sabit laktat değeri kullanıldı. MaxVO2 tespiti için DelMonte tarafından geliştirilen futbola özgü Treadmill koşu testi uygulandı. Test sırasında maxVO2 değerleri Quark b2 Breath by Breath Pulmonary Gas Exchange ölçüm cihazı ile saptandı. Futbolcuların yağ ölçümleri Body Stat 1500 Body Composition kullanılarak gerçekleştirildi. Bulgular; çalışmamız sonucunda gelişimi önem taşıyan parametrelerden maxVO2 genel değeri, orta saha, defans ve forvet mevkilerine göre sırası ile; 44,63 ± 3,69, 46,60 ± 4,10, 43,79, 42,25 ± 2,54 ml/kg/dk olarak bulundu. Çalışmamıza katılan mevkiler arasında karşılaştırmalı istatistiki analizi sonucunda p.05).
Özet (Çeviri)
Aim; Soccer is a combination of exercise periods of higher and lower intenstiy in the same struggle. The physiological needs of soccer make soccer players have a lot of physical components including aerobic-anaerobic strength, muscular power and elasticity. According to their characteristics, positions of players and team systems are determined. The objective information about physiological components is provided by application of performance tests that are constructed for these characteristics mentioned above. The purpose of this study is to investigate maximal oxygen uptake capacities and lactic acid values of professional soccer players according to their positions and evaluate the outcome with comparison. Material and Method; The research was made on 50 professional soccer players who are involved in Turkish 2nd Division. These 50 professional players are divided into midfielders (n= 22, height average= 172,72 ± 5,27, body weight= 71,40 ± 5,85), defence players (n= 15, height average= 180,13 ± 5,60, body weight= 76,73 ± 5,67) and forward players (n=13, height average= 175,76 ± 3,39, body weight= 76,69 ± 5,23). The values of blood lactic acid were evaluated by using blood samples that are taken in 20 m. Progressive Shuttle Run test and analyzing with YSI 1500 Sport blood lactat measurement device. To determine anaerobic threshold runing speeds and anaerobic threshold heart rates, definite value of 4 mmol/L was used. To find out the Max VO2, soccer specific Treadmill running test that constructed by DelMonte was used. While test was taking place maxVO2 values are determined by Quark b2 Breath by Breath Pulmonary Gas Exchange measurement device. Body fat measurements of soccer players were made with Body Stat 1500 Body Composition. 63 Results; As a result of our study, mean values of maxVO2, is one of the important parameters in football, for mid fielder, defense and forward positions were found 46.60 ± 4.10, 43.79 ± 2,16, 42.25 ± 2.54 ml/kg/dk, respectively. Significant differences were found among the football positions. As a result the statistical comparative analyzes (p< .01), ıt is found that this differentiation is derived from midfield group whose max VO2 mean was 46,60 ml/kg/dk. When measured lactic acid, it was no significant differences found among the groups(p>. 05). In terms of anaerobic threshold running speed, there is significant differences found between midfield player groups (m= 12,37) and defensive player groups (m= 11,32). Finding of our study is important in terms of showing different physical attribute parameters of professional teams that should be improved in competing leagues and international competitions for success. We think that we can reach more detailed data with the help of further studies conducted with different test protocols and more specific measurement tools.