Yaşlılıkta karşılaşılan uyum güçlükleri ile başarılı yaşlanma arasındaki ilişkinin incelenmesi
İnvestigation of the relationship between succesful aging and adjustment diffuculties in elderly
- Tez No: 691300
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ARTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Social Work, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tezin amacı, yaşlı bireylerin yaşlılık döneminde karşılaştıkları uyum güçlükleri ile başarılı yaşlanma olgusu arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Belirtilen amaca uygun olarak, yaşlı bireylerin başarılı yaşlanma durumlarına ve uyum güçlüğü düzeylerine ilişkin değerlendirmeler yapılmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya; gönüllü bir şekilde katılmayı kabul eden, bilişsel işlevleri açısından herhangi bir problemi bulunmayan, kendini ifade edebilen, konuşma güçlüğü bulunmayan 65 yaş ve üzeri 263 yaşlı birey dahil edilmiştir. Araştırmada amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın verileri yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Araştırma verilerinin istatistiksel analizi için SPSS 24.0 Paket Programı kullanılmıştır. Yaşlı bireylerin sosyodemografik özelliklerini tespit etmek için araştırmacı tarafından hazırlanan demografik veri formu, başarılı yaşlanma düzeylerini belirlemek amacıyla Başarılı Yaşlanma Ölçeği (BYÖ), uyum güçlüğü sorunu düzeylerini belirlemek için ise Yaşlılarda Uyum Güçlüğünü Değerlendirme Ölçeği (YUGDÖ) kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; katılımcıların başarılı yaşlanma olgusunu gerçekleştirme düzeylerinin düşük olduğu, yaşlılık dönemi uyum güçlüğü sorunu düzeylerinin ise yüksek olduğu saptanmıştır. Katılımcıların başarılı yaşlanma düzeylerinin; sosyodemografik değişkenlere göre istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Benzer şekilde; katılımcıların uyum güçlüğü düzeylerinin de sosyodemografik değişkenlere göre istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Yapılan araştırmanın sonucuna göre; katılımcıların başarılı yaşlanma düzeyleri ile yaşlılık dönemi uyum güçlüğü düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca, başarılı yaşlanma olgusunun yaşlılık dönemi uyum güçlüğü sorunun negatif yönde anlamlı bir yordayıcısı olduğu saptanmıştır. Bu bağlamda, yaşlı bireylerin başarılı yaşlanma puanlarının artması durumunda uyum güçlüğü puanlarının azalacağı tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the relationship between adjustment difficulties faced by elderly individuals in old age and successful aging. In accordance with the stated aim, assesment were made regarding the successful aging and adjustments difficulties of elderly individiuals. Quantitative research method has been used in this study. It has been conducted with 263 elderly individuals aged 65 years and over who voluntarily agreed to participate, who had no problems with their cognitive functions, who were able to express themselves, and who had no speech difficulties. Purposeful sampling method was used in the research. The data of the study was collected by face-to-face interview technique. SPSS 24.0 Package Program was used for statistical analysis of research data.The demographic data form prepared by the researcher was used to determine the sociodemographic characteristics of the elderly individuals. The Successful Aging Scale was used to determine the successful aging levels of the elderly individuals. The Adaptation Difficulty Assessment Scale was used to determine the levels of adaptation difficulty of elderly individuals. According to the results of the research, it was determined that the participants had low levels of Successful Ageing and high levels of adjustment difficulties problem during the old age period. It was determined that the successful aging levels of the participants showed a statistically significant difference in terms of sociodemographic variables. Similarly; It was found that the adaptation difficulty levels of the participants showed a statistically significant difference in terms of sociodemographic variables. According to the results of the research; a significant relationship was found between the successful aging levels of the participants and the adjustment difficulty levels of the old age. In addition, successful aging was found to be a negative predictor of the difficulty of adaptation in the old age. In this context, it is estimated that adaptation difficulty scores will decrease if successful aging scores of elderly individuals increase.