Doğumun birinci evresinde sakral bölgeye uygulanan soğuk uygulamanın doğum ağrısı ve sürecine etkisinin belirlenmesi
Identification of the effect of cold applications on the sacral area on labour pain and labour process during the first stage of labour
- Tez No: 691299
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL İNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giriş ve Amaç: Soğuk uygulama, soğukluk derecesine bağlı olarak deri ve deri altı derin dokularda yerel ısıyı azaltarak, ağrı tedavisi için kullanılabilen bir uygulamadır. Bu çalışmada, doğum eyleminin birinci evresinde sakral bölgeye uygulanan soğuk uygulamanın, doğum ağrısı ve sürecine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini, 15.06.2018- 30.10.2018 tarihleri arasında T.C.S.B. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi doğumhanesine doğum yapmak üzere başvuran 1641 kadın, örneklemini ise vaka seçim kriterlerine uyan doğumun birinci evresindeki 50'si deney 50'si kontrol grubu olmak üzere toplam 100 gebe kadın oluşturdu. Araştırma randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Veriler, Gebe Tanıtım Formu, Doğum Eylemi İzlem Formu, Visual Analog Scale (VAS) ve Soğuk Uygulama Değerlendirme Formu kullanılarak elde edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and goal: Cold application is a method that can be used to reduce the local pain in skin and deep layers under skin depending on the coldness degree. This study is designed to determine the cold application effect on sacral area in the first stage of labour on delivery time and pain during the first stage of labour. Method and materials: The research group consisted of 1641 pregnant women to be about to give birth who apply during 15.06.2018-30.10.2018 time period to delivery room of Turkish Republic Health Ministry Education and Research Hospital at Niğde Ömer Halisdemir University; for sampling 50 women in the first stage of labour satisfying the survey criteria were chosen for the experimental group and 50 women were chosen as a control group, totally the resarch consisted of 100 pregnant women. The study was done as a randomized controlled experimental study. The data were collected from the Pregnant Identification Form, Delivery monitoring form , Visual Analog Scale(VAS), and Cold Application Evaluation Form. The statistical significance was evaluated as p< 0.05. Cold application was perfomed on pregnant women for 10 minutes every 20 minutes after 4 cm of cervical dilatation and to women in control group the routine unite protocol care was applied.