Elektrik enerjisi üretim yöntemlerinin çevresel ve ekonomik açıdan karşılaştırılması
Environmental and economic comparison of electrical energy production methods
  1. Tez No: 691308
  2. Yazar: BATUHAN ERCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KEMAL BALKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Nükleer Enerji ve Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günlük yaşantımızın her anında, günümüzü geçirdiğimiz her ortamda elektrik temel bir ihtiyaç haline gelmiştir. Isınma, ulaşım, sanayi, aydınlatma, iletişim ve daha birçok alanda elektrik enerjisinden faydalanırız. Dünya da artan nüfus, kentleşme, sanayileşme ve sürekli gelişen teknolojik atılımlar ile beraber enerjiye olan talep her geçen gün artmaktadır. Artan bu enerji taleplerine karşılık verebilmek için günümüzde ağırlıklı olarak kömür ve doğal gaz gibi fosil kaynaklardan yararlanılmaktadır. Bu durum fosil kaynakların bilinen sınırlı rezervlerinin azalmasına sebep olmaktadır. Ayrıca, yeterli fosil enerji kaynağına sahip olmayan ülkeler için ekonomik zorluklara ve ülkeler arası politik gerilimlere neden olmaktadır. Bu nedenlerden dolayı özellikle elektrik üretiminde alternatif enerji kaynaklarına yöneliş hızla artmakta ve yeni teknolojiler geliştirilmektedir. Fosil yakıt bazlı enerji üretimine alternatif olarak günümüzde en yaygın kullanılan yöntem hidroelektrik santralleridir. Bunun dışında rüzgâr, güneş, jeotermal, biyokütle, dalga ve nükleer enerji santralleri de alternatif yöntem olarak tercih edilmektedir. Bu yöntemler arasında olan rüzgâr ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilgi her geçen gün artmaktadır. Bu tez çalışmasında; ilk olarak elektirik enerjisi üretim yöntemleri detaylı olarak anlatılmıştır. Daha sonra literatürdeki veriler ışığında bu yöntemlerin çevresel etkileri vurgulanmış ve kurulum maliyetleri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Electricity has become a basic need in every moment of our daily life, in every environment where we spend our day. We benefit from electrical energy in heating, transportation, industry, lighting, communication and many other areas. With the increasing population in the world, urbanization, industrialization and constantly developing technological breakthroughs, the demand for energy is increasing day by day. In order to meet these increasing energy demands, fossil resources such as coal and natural gas are mainly used today. This situation causes a decrease in the known limited reserves of fossil resources. In addition, it causes economic difficulties and political tensions between countries for countries that do not have sufficient fossil energy resources. For these reasons, the tendency towards alternative energy sources, especially in electricity production, is increasing rapidly and new technologies are being developed. As an alternative to fossil fuel-based energy production, the most widely used method today is hydroelectric power plants. Apart from this, wind, solar, geothermal, biomass, wave and nuclear power plants are also preferred as alternative methods. The interest in renewable energy sources such as wind and solar, which are among these methods, is increasing day by day. In this thesis study; Firstly, electrical energy production methods are explained in detail. Then, in the light of the data in the literature, the environmental effects of these methods were emphasized and the installation costs were examined.