Savunma harcamaları ve Türkiye ekonomisi üzerindeki etkileri: 2000 sonrası dönem
Defense expenditures and their effects on the Turkish economy: The period after 2000
- Tez No: 691337
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYAL AYÇA ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Economics, Finance, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Teorisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmanın amacı savunma harcamalarının gelişim sürecinin teorik incelenmesi ile 2000'den sonra Türkiye'deki gelişim sürecine ilişkin değerlendirmelere yer vermektir. Bu kapsamda çalışmanın birinci bölümünde savunma hizmetlerinin kamusal hizmet olmasından dolayı öncelikle kamusal mal ve hizmetler ile kamu harcamalarının tanımına, sınıflandırılmasına ve özelliklerine yer verilerek daha sonra savunma harcamalarının tanımına, özelliklerine, önemine ve kapsamına değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde Türkiye'nin savunma politikasına, savunma harcamalarının artmasına neden olan faktörlere ve savunma harcamalarına aktarılan kaynakların ekonomik boyutuna yer verilmiştir Çalışmanın son bölümünde savunma harcaması yapan kurumların, savunma harcamalarının bütçe ve GSYH içerisindeki payları 2000'den sonraki dönem dikkate alınarak incelemiştir. Türkiye'de savunma harcamaları ile seçilmiş bazı ülkelerin savunma harcamalarının bütçe ve GSYH içerisindeki payları karşılaştırılmıştır. Ayrıca savunma harcamalarının teoriye göre ekonomi üzerindeki etkileri incelenmiş, ekonomik büyüme üzerine etkisiyle ilgili literatür taraması yapılarak istihdam, enflasyon ve ödemeler dengesi üzerine etkisine ilişkin değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the development process of defense expenditures theoretically and to include evaluations about the development process in Turkey after 2000. In this context, in the first part of the study, since defense services are public services, firstly the definition, classification and characteristics of public goods and services and public expenditures are given, and then the definition, characteristics, importance and scope of defense expenditures are mentioned. In the second part of the study, Turkey's defense policy, the factors that cause the increase in defense expenditures and the economic dimension of the resources transferred to defense expenditures are given. In the last part of the study, the shares of defense expenditures in the budget and GDP were examined by considering the period after 2000. The shares of defense expenditures in Turkey and some selected countries' defense expenditures in the budget and GDP were compared. In addition, the effects of defense expenditures on the economy according to the theory were examined, the literature on its effect on economic growth was reviewed and evaluations were made on its effects on employment, inflation and balance of payments.