Fabry hastalarında vestibüler fonksiyonun değerlendirilmesi
The assessment of vestibular function in fabry patients
  1. Tez No: 691338
  2. Yazar: MERT MUTAF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKİF DÜNDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Fabry hastalığı, ikinci en sık görülen lizozomal depo bozukluğudur. Literatürde bu hastalıkla ilgili çok sayıda işitme fonksiyonlarının değerlendirildiği çalışma bulunmasına rağmen denge fonksiyonları ile ilgili az sayıda yayın bulunmaktadır. Bu çalışmada, Fabry hastalarında vestibüler fonksiyonun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya 13 Fabry hastası ve yaş-cinsiyet uyumlu 14 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Her iki gruba otoskopik muayene ve vestibüler sistem muayenesi ile birlikte Videonistagmografi(VNG), Video Head Impulse Test(v-HIT), Postürografi testleri yapıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen Fabry hastalarının 7'i (%53.8) kadın ve 6'sı (%46.1) erkekti. Kontrol grubunun ise 5'i (%35.7) kadın, 9'u (%64.2) erkekti. Postürografi testinde bütün skorlarda kontrol grubunun skorları hastaların skorlarından daha yüksek olmasına rağmen istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadı (p>0.05). Kalorik testte 13 kişilik hasta grubundan 7 kişide (%53) vestibüler hipofonksiyon tespit edilirken, kontrol grubunda kanal parezesi saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: Fabry disease is the second most common lysosomal storage disorder. Although there are many studies evaluating hearing functions related to this disease in the literature, there are few publications on balance functions. In this study, it was aimed to evaluate vestibular function in Fabry patients. Methods: Thirteen Fabry patients and 14 age-sex matched healthy controls were included in the study. Videonystagmography (VNG), Video Head Impulse Test (v-HIT), Posturography tests were performed together with otoscopic examination and vestibular system examination in both groups. Results: Of the Fabry patients included in the study, 7 (53.8%) were female and 6 (46.1%) were male. In the control group, 5 (35.7%) were female and 9 (64.2%) were male. Although the scores of the control group were higher than the scores of the patients in all scores in the posturography test, no statistically significant difference was found (p>0.05). In the caloric test, vestibular hypofunction was detected in 7 (53%) of the 13 patients, while there was no participant in the control group with a canal paresis.