Deneysel olarak oluşturulan metabolik sendrom modelinde yüzme ve koşu egzersizlerinin biyokimyasal parametrelere etkisinin kıyaslanması
Comparison of the effect of swimming and run exercises on biochemical parameters in experimentally created metabol
  1. Tez No: 691355
  2. Yazar: MONA BARADARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYDİ AHMET AĞAOĞLU, PROF. DR. CEVAT NİSBET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu Çalışmada 8 haftalık ratlarda yüksek früktoz (%30) içeren yemler ile beslenme sonucu oluşturulmuş diyetsel metabolik sendrom modelinde, früktozun karaciğer fonksiyon testlerinin ve serum lipid düzeylerine etkileri, diğer taraftan fruktoz ile meydana gelebilecek bozukluklar üzerine yüzme ve koşu egzersizlerinin koruyucu ve iyileştirici etkileri araştırıldı. Çalışmaya başlamadan önce canlı ağırlıkları belirlenen 38 adet dişi Wistar Albino ratın 0. gün kilo, boy, bel ve Vki ları ölçüldü. 8 adet rat kontrol ve 30 adet metabolik sendrom grubu (MetS) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Deneme süresinde standart rat yemi ile beslenen ratlar MetS grubuna içme sularına yüksek fruktozlu (%30) diyet tercih edilmiştir. Bu araştırmada ayrıca Metabolik Sendrom riskinin azaltılmasında farklı egzersiz eğitimi programlarının (yüzme ve koşu) karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Metabolik sendrom oluşmunun ardında MetS gurubu egzersiz ve diyet üzere üç alt gruba ayıldı. Egzersiz porgramları ve diyet 8 hafta boyunca gerçekleştirildi. Egzersiz ve diyetin protokolünün sonunda tüm grubların biyokimyasal parametreleri incelendi; HDL, LDL, TG, GLU, TK, Kreatinin, CK, TP, ALP, ALT, AST düzeyleri otoanalizör kullanılarak belirlendi. Sonuc olarak Sunulan araştırmada koşu ve yüzme egzersiz testi, deney hayvanlarında olumlu sonuçları farklı fonksiyon ve kapasitelerin değerlendirildiği klinik yöntem olarak insanlarda kullanmak mümkün görünmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of fructose on liver function tests and serum lipid levels, on the other hand, the protective and healing effects of swimming and jogging exercises on disorders that may occur with fructose were investigated in a dietary metabolic syndrome model formed as a result of feeding with high fructose (30%) feeds in 8 week old rats. Weight, height, waist and BMI of 38 female Wistar Albino rats whose body weights were determined before starting the study were measured on day 0. Eight rats were divided into two groups as control and 30 metabolic syndrome group (MetS). During the trial period, high fructose (30%) diet was preferred to drinking water of the MetS group of rats fed with standard rat chow. In this study, it is also aimed to compare different exercise training programs (swimming and running) in reducing the risk of Metabolic Syndrome. After the formation of metabolic syndrome, the MetS group was divided into three subgroups as exercise and diet. Exercise programs and diet were carried out for 8 weeks. At the end of the exercise and diet protocol, the biochemical parameters of all groups were examined; HDL, LDL, TG, GLU, TK, Creatinine, CK, TP, ALP, ALT, AST levels were determined using an autoanalyzer. In the presented study, it seems possible to use the running and swimming exercise test in humans as a clinical method in which different functions and capacities are evaluated with positive results in experimental animals.