Fatih'in kullarından Vezir-i Azam Mahmud Paşa ve faaliyetleri
- Tez No: 691404
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Balkan Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Çalışmamız II. Mehmed Dönemi'nin önemli siyasi karakterlerinden Mahmud Paşa'nın askeri ve siyasi faaliyetleri ile dönemin sosyal ve edebi yaşantısına olan katkısını kapsamaktadır. Bu ölçekte Osmanlı ve Bizans kaynaklarının yanı sıra Mahmud Paşa üzerine yapılan araştırmaları ve konu hakkında bilgi veren tetkik eserlerler tahlil edilip biyografik bir ürün ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışma esnasında özellikle birinci ve ikinci el kaynaklar üzerinden yapılan yorumlarda eserin diğer kaynaklar ile olan uyumu titizlikle incelenmiştir. Ulaşılan tüm veriler dikkatle terkip edilmiş ve Osmanlı İmparatorluğu'nun en ünlü sadrazamlarından Mahmud Paşa hakkında güvenilir bir eser hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study covers the contribution of Mahmud Pasha to the social and literary life of the period with his military and political activities, who was one of the most important political characters of Mehmed II Period. In this scale, besides Ottoman and Byzantine sources, studies on Mahmud Pasha and research studies, which give information about subject, were analyzed and biographical study were tried to be presented. During this study, compatibility of the study with other sources were examined meticulously in the interpretations on especially primary and secondary sources. All the obtained datas were compiled carefully and it was aimed that revealing reliable study about Mahmud Pasha who was one of the most famous grand veziers of the Ottoman Empire.