Öğretmenlerin örgütsel adanmışlıkları ile okul iklimi ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
The research of relation between teachers' organizational commitment and school climate and satisfaction with life
  1. Tez No: 691405
  2. Yazar: GÖKHAN MAŞEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM BERBER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmadaki temel amaç, öğretmenlerin örgütsel adanmışlıkları ile okul iklimi algıları ve yaşam doyumu düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma evrenini 2019-2020 eğitim öğretim yılında Rize'de bulunan resmi ilkokul, ortaokul ve liselerde görev yapmakta olan öğretmenler oluşturmaktadır. Örneklem bu okullardan rastgele örnekleme yoluyla seçilen 519 öğretmenden oluşturmaktadır. Verileri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Örgütsel Adanmışlık Ölçeği, Okul İklimi Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 22 paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda örgütsel adanmışlık ile okul iklimi ve yaşam doyumu arasında orta düzeyde, doğrusal, pozitif yönde ve istatistiksel açıdan anlamlı ilişki olduğu belirlenmiştir. Ayrıca normatif adanmışlık düzeyinin okul iklimine anlamlı katkı sağladığı ve tüm alt boyutların okul iklimindeki değişimi yüzde 26 oranında açıkladığı; duygusal adanmışlık düzeyi ile normatif adanmışlık düzeyinin yaşam doyumuna anlamlı katkı sağladığı ve tüm alt boyutların yaşam doyumundaki değişimi yüzde 19 oranında açıkladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between teachers' organizational commitment and their perceptions of school climate and their life satisfaction. Relational scanning model was used in the research. The research population consists of teachers working in official primary, secondary and high schools in Rize in the 2019-2020 academic year. The sample consists of 519 teachers randomly selected from these schools. Personal Information Form, Organizational Commitment Scale, School Climate Scale and Life Satisfaction Scale were used to collect data. The data obtained from the research were analyzed with the SPSS 22 package program. As a result of the research, it was determined that there is a moderate, linear, positive and statistically significant relationship between organizational commitment and school climate and life satisfaction. In addition, normative commitment level contributed significantly to the school climate and all sub- dimensions explained the change in school climate by 26 percent; It was concluded that emotional commitment level and normative commitment level contributed significantly to life satisfaction and all sub-dimensions explained the change in life satisfaction by 19 percent.