Kolesteatomlu kronik otit media olgularında preoperatif fizik muayene, difüzyon ağırlıklı görüntüleme ve temporal kemik tomografi bulgularının intraoperatif bulgularla karşılaştırılması
Comparison of preoperative physical examination, diffusion-weighted imaging and temporal bone tomography findings with intraoperative findings in chronic otitis media with cholesteatoma
- Tez No: 691407
- Danışmanlar: DOÇ. SEMA ZER TOROS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Çalışmamızda primer kolesteatomlu hastalarda preoperatif fizik muayene, temporal BT ve difüzyon ağırlıklı MRG bulgularını intraoperatif bulgularla karşlaştırdık. Single shot spin eko ekoplanar inceleme ile elde edilen difüzyon ağılıklı görüntülemenin primer kolesteatomda tanısal değerini araştırdık. Yöntemler: Çalışmamıza 33 kronik otit media hastası dahil edildi. Hastalara otoskopik muayene ve odyometrk inceleme yapıldı. Temporal BT ve Difüzyon MRG çekilen hastalar opere edildi ve intraoperatif bulgular kaydedildi. İntraoperatif olarak kolesteatom saptanan hastalar grup 1, kolesteatom saptanmayan hastalar grup 2 olarak ayrıldı. Hastaların intraoperatif bulguları ile preoperatif muayene , BT ve MRG bulguları karşılaştırıldı. Bulgular: Preoperatif pozitif fizik muayene bulgularının kolesteatom varlığını göstermedeki sensitivitesi %96, spesifitesi %87.5, pozitif prediktif değeri %96 ve negatif prediktif değeri %87.5 olarak saptandı. Bu değerler BT ve difüzyon MRG'ye göre yüksektir. Kolesteatom tanısında MRG'nin tanı koymada sensitivitesi %80, spesifitesi %50, pozitif prediktif değeri %83.3 ve negatif prediktif değeri %44.4 olarak saptandı. Kemik destrüksiyonu saptamada BT'nin sensitivitesi %72, spesifitesi %37, pozitif prediktif değeri %78 ve negatif prediktif değeri %30 olarak saptandı. Sonuç: Kolesteatom tanısında fizik muayenenin Difüzyon MRG ve BT'ye göre daha üstün olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study we compared preoperative data of physical examination, CT and diffusion MRI findings of temporal bone with our intraoperative observations in patiens with primary cholesteatoma. We investigated the diagnostic efficiency of single-shot spin echo echoplanar diffusion MRI on primary cholesteatoma. Methods: 33 patients with chronic otitis media were involved in this study. All patients did undergo otoscopic and audiometric examination. After imaging of temporal bone by CT and diffusion MRI, patients were operated and intraoperative observations were recorded. Patients with intraoperatively approved cholesteatoma were defined as group 1 and those without cholesteatoma were defined as group 2. Intraperative and preoperative findings of physical examination, CT and MRI of all patients were compared one by one. Results: Preoperative physical examination findings diagnosing cholesteatoma have been superior to Diffusion MRI and CT, having a sensitivity of 96%, specifity of 87.5%, positive predictive value of 96% and negative predictive value of 87.5%. In terms of effectiveness of MRI in diagnosing cholesteatoma, we had a sensitivity of 80%, specifity of 50%, positive predictive value of 83.3% and negative predictive value of 44.4%. In terms of effectiveness of CT in diagnosing bone destruction, we had a sensitivity of 72%, specifity of 37%, positive predictive value of 78% and negative predictive value of 30%. Conclusion: We found that physical examination is superior to Diffusion MRI and CT in terms of capability of diagnosing the cholesteatoma.