Finansal piyasa araçlarının getiri oranlarının tahmini üzerine bir uygulama
An application on forecasting the rate of return of financial market intruments
  1. Tez No: 691406
  2. Yazar: GÖKHAN ERAYMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Tüm rasyonel yatırımcılar için kâr elde etmek ve bunu istikrarlı bir şekilde sürdürmek en büyük hedeftir. Her hedefte olduğu gibi bu hedefe de sadece tek bir yoldan gidilmez. Yatırımcılar istikrarlı getiri elde etme amacına farklı yöntemleri kullanarak ulaşabilirler. Bu kapsamda genel olarak teknik analiz yöntemi veya temel analiz yöntemi kullanılabilir. Diğer yandan her iki yöntemi harmanlayarak ya da farklı başka bir yöntem kurgulayarak da bu hedefe ulaşmaya çalışılabilir. Bu yöntemlerin bazıları kısa vadede bazıları ise uzun vadede işe yaramaktadır. Bazı temel analiz taraftarı olan yatırımcılar sadece temel analizi kullanarak yatırım yapmayı seçerken, diğer bir kısmı ise hisseye ne zaman giriş veya çıkış yapılacağı kararına göre temel analizi teknik analiz ile desteklemektedir. Teknik analiz taraftarları ise bütün bilgilerin fiyatta saklı olduğunu ve sadece teknik analiz ile işlem yapmanın daha doğru olduğunu düşünmektedir. Unutulmamalıdır ki, bu iki yöntemi de kullanan taraflar olduğu sürece ve piyasayı da alınan kararların etkilediği düşünüldüğünde piyasa her iki yöntem tarafından alınan kararlarca oluşacaktır. Çalışmada teknik analizde kullanılan indikatörlerden hareketli ortalamalar ölçeklendirilerek ve lojistik regresyonla desteklenerek bir karar alma sınıflandırması yapılmaya çalışılmıştır. Alınan kararların gösterge endeksten daha fazla getiri elde edip etmediği 2010-2020 yılları arasında test edilmiştir. Günümüz teknolojisinin yardımı ve R programlama dili kullanılarak sistem otomatize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
For all rational investors, making profit and maintaining it in a stable manner is the biggest goal. As with every goal, it is not possible to reach the goal in just one way. Investors can achieve the goal of obtaining stable returns by using different methods. In this context, technical analysis or fundamental analysis methods can be used in general. On the other hand, they can try to achieve this goal by blending both methods or by constructing another method. Some of these methods work in the short term, while some work in the long term. Some investors who are proponents of fundamental analysis choose to invest using only fundamental analysis, while others support fundamental analysis with technical analysis according to the decision of when to enter or exit the stock. Supporters of technical analysis, on the other hand, think that all information is hidden in the price and it is more accurate to only trade technical analysis. It should not be forgotten that as long as there are parties using these two methods and considering that the decisions taken affect the market, the market will be formed by the decisions taken by both methods. In the study, a decision-making classification was tried to be made by scaling moving averages, one of the indicators used in technical analysis, and supported by logistic regression. It has been tried to test whether the decisions taken yield more returns than the indicator index between the years 2010-2020, and the system was tried to be automated by using the R programming language with the help of today's technology.