Tablo verilerinin bilgi tabanlarına eşleşmesi için yöntem geliştirilmesi
Developing a method to matching the table data with the knowledge bases
  1. Tez No: 691477
  2. Yazar: ARİFE KARAAĞAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİH YUMUŞAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Anlamsal ağ, belgelerin meta bilgilerle açıklandığı, yorumlanabilir ve kullanılabilir bir biçimde ifade edildiği bir internet teknolojisidir. Meta bilgi, belgenin içeriğini işlenebilir bir şekilde tanımlar, böylece farklı kaynaklardan gelen veriler ilişkilendirilebilir ve sorgulanabilir olmaktadır. Anlamsal ağlarda, varlıklar benzersiz kaynak tanımlayıcıları (URI) ile belirtilir, bu tanımlayıcılar varlıkların uygulamalar arasında benzersiz bir şekilde başvurulmasına izin verir ve yerel aramanın getirdiği kısıtlamaların üstesinden gelir. Bu tez çalışmasında, tablo biçiminde varolan bir veri kümesi (SemTab 2020) ile anlamsal ağ bilgi tabanlarının benzersiz kaynak tanımlayıcılar üzerinden eşleştirilmesi çalışmaları incelenmiştir. Kullanılan veri kümesinin Wikidata bilgi tabanı ile eşleştirilme çalışmaları incelenmiş ve çalıştırmıştır. Sonrasında, anlamsal olarak birbirlerine bağlantılı şekilde tablolar oluşturulmuştur. İlgili veri kümesi üzerinde bulunan yazım hataları detaylı bir şekilde incelenmiş ve raporlanmıştır. Bu bağlamda, tez çalışmasında incelenen ve açıklanan hata kategorilerine çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The semantic web is an internet technology in which documents are explained with meta information and expressed in an interpretable and usable form. Meta information describes the content of the document in an actionable way so that data from different sources is relatable and questionable. In semantic networks, entities are identified by unique resource identifiers (URIs), which allow entities to be referenced uniquely across applications and overcome the limitations of local search. In this thesis, the studies of matching an existing tabular dataset (SemTab 2020) and semantic network knowledge bases over unique resource identifiers were examined. The matching studies of the dataset used with the Wikidata knowledge base were examined and run. Afterwards, tables were created semantically linked to each other. Spelling errors on the relevant data set were examined in detail and reported. In this context, solution suggestions were presented for the error categories examined and explained in the thesis study.