Yoğun bakım ünitesinde erken ayağa kaldırmada rehber kullanımının bağırsak hareketi, hemodinami, konfor ve yorgunluk düzeyine etkisi
The effect of the use of a guide in early release in the icu on boat movement, hemodynamics, comfort and level of fatigue
  1. Tez No: 691520
  2. Yazar: RAHİME KÖKSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENNUR KULA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma yoğun bakım ünitesine alınan hastalarda erken ayağa kaldırmanın bağırsak hareketi, hemodinami, konfor ve yorgunluk düzeyine etkisinin belirlemek, bakım kalitesini artırmak, klinisyenlere ve hemşirelere kanıt temelli veri sağlamak amacı ile yarı deneysel türde gerçekleştirildi. Çalışmanın örneklemi Adana ilinde bir üniversite hastanesinin yoğun bakım ünitesinde kolorektal cerrahi uygulanan 25 deney, 25 kontrol olmak üzere toplam 50 hasta oluşturdu. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Özellikler”,“Hemodinamik Değerler”,“Gözlemci Hareketlilik Ölçeği”,“Perianestezi Konfor Ölçeği ”ve mobilizasyon sonrası“Vizüel Yorgunluk Skalası”ölçekleri kullanıldı. Veriler ameliyat sonrası hastaların yaşam bulguları ve genel durumu iyi olduğu dönemde“Aşamalı Mobilizasyon Girişimleri Rehberi”kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in a quasi-experimental type in order to determine the effect of early standing up on bowel movement, hemodynamics, comfort and fatigue level in patients admitted to the intensive care unit, to increase the quality of care, and to provide evidence-based data to clinicians and nurses. The sample of the study consisted of 50 patients, 25 experimental and 25 control, who underwent colorectal surgery in the intensive care unit of a university hospital in Adana.“Descriptive Characteristics”,“Hemodynamic Values”,“Observer Mobility Scale”,“Perianesthesia Comfort Scale”and“Visual Fatigue Scale”after mobilization scales were used to collect data. The“Progressive Mobilization Interventions Guide”was used for the period when the vital signs and general condition of the patients were good after the surgery.