Lomber dejeneratif disk hastalarının prevelans ve risk faktörlerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Prevelance and risk of lombar degenerative disc patients evaluation of factors as a retrospective
  1. Tez No: 691525
  2. Yazar: CELİL CAN YALMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARSAL ACARBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Dejeneratif omurga hastalıklarına bağlı bel ağrısı toplumun önemli sağlık sorunlarından birisidir. Lomber omurganın dejeneratif hastalığı, dünyadaki önemli bir iş gücü kaybı nedenidir; spondilolistezis, disk dejenerasyonu ve lomber spinal stenoz gibi hastalıkları kapsar. Alt ekstremite ağrısı, halsizlik ve değişen şiddette bel ağrısı gibi klinik semptomlarla ilişkili olarak, lomber dejeneratif omurga hastalığı yaşam kalitesinde bir azalmaya yol açmaktadır. Dejeneratif disk hastalığı için gösterilen coğrafi eşitsizlikler, sosyoekonomik durum ve tıbbi bakıma erişimdeki eşitsizliklerle ilişkilendirilebilir. Disk dejenerasyonu, artan hasta yaşı ile doğrudan ilişkilidir. Erkeklerin bu dejenerasyona kadınlardan neredeyse on yıl önce başladıkları düşünüldüğünde, disk dejenerasyonunun kadınlara olan etkilerinin daha fazla olması ilginçtir. Manyetik Rezonans Görüntüleme, dejeneratif disk hastalığının değerlendirilmesi için hassas bir görüntüleme çalışmasıdır. Bu çalışmada Eylül 2019-Eylül 2020 tarihleri arasında 1 yıllık sürede polikliniğe bel ağrısı şikayeti ile başvuran hastaların verilerinin istatistiksel analizi SPSS 24 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) istatistik programı ile yapıldı. Çalışmada yer alan değişkenler nitel olduğundan bu değişkenlerin birbiri ile ilişkisi ki kare analizi uygulanarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Low back pain associated with degenerative spine diseases is a significant health problem in the community. Degenerative diseases of the lumbar spine, including diseases such as spondylolisthesis, disc degeneration, and lumbar spinal stenosis, are a leading cause of workforce loss throughout the world. With associated clinical symptoms such as lower extremity pain, listlessness, and lower back pain of varying severity, degenerative disease of the lumbar spine leads to diminished quality of life.The geographical differences seen in degenerative disc disease can be associated with socio-economic levels and access to medical care. Disc degeneration is directly related to increasing age of the patient. When it is considered that this degeneration starts approximately 10 years earlier in males than females, it is interesting that the effects of disc degeneration are greater in females.Magnetic resonance imaging (MRI) is a sensitive imaging method for the evaluation of degenerative disc disease.This study was conducted on patients presenting at the polyclinic with complaints of low back pain between September 2019 and September 2020.Patient data were analyzed statistically using SPSS vn. 24 software (SPSS Inc, Chicago, IL, USA). Correlations between qualitative variables were determined with Chi-square analysis. Descriptive statistics were stated as number (n) and percentage (%).