Debreli Vildân Fâik Efendinin hayatı, eserleri ve Tefsîr-i Sûre-i Kâf adlı eserinin tahkik ve tahlili
The life of Mr. Vildan Faik, works and the assay of Tefsir i Sure i Kaf product
  1. Tez No: 691526
  2. Yazar: MUHAMMED EMİN ŞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENES YARIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Araştırmanın konusu XIX. yüzyılda yaşamış son Osmanlı ulemâsından Debreli Vildan Fâik Efendi'nin hayatı, eserleri, Tefsîr-i Sûre-i Kâf adlı eserin tahkik ve tahlil edilmek suretiyle ilim ehlinin istifadesine sunulmasıdır. Amacı eser üzerinden dönemin tefsir portresini görebilmektir. Birinci bölümde Vildan Fâik Efendi'nin hayatına ve yazmış olduğu eserlerine genel hatlarıyla değinildi. İkinci bölüm Tefsîr-i Sûre-i Kâf 'a ayrıldı. Bu bölümde ilk olarak eserin adı, müellife isnadı, dili, yazım gayesi ve tarihine değinildi. İkinci olarak yazma eserin nüsha özelliklerine değinildi. Son olarak müellifin eserdeki metoduna ve eserin kaynaklarına yer verildi. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise yukarıda zikredilen kısımların arapça tercümelerine ve yazma eserin tahkikli nassına yer verildi.
Özet (Çeviri)
The subject of this research is to examine and analyse the life and works of Debreli Vildan Fâik Efendi, one of the last Ottoman scholars who lived in the 19th century, in particular his work Tafsîr-ı Sûre-ı Kâf. Our aim is to paint a portrait of the period's interpretation through said work. Our first chapter will be dedicated to the life of Vildan Fâik Efendi and his works in general. The second chapter shall be devoted to the manuscript Tafsîr-i Sure-i Kaf. In this section, we shall first mention the title of the work, how it was attributed to the author, the language, the purpose and date of its composition. Then, we shall mention the copy characteristics of the manuscript. Finally, we shall include the method used by the author troughout the work and the sources. In our third chapter, which is the last part of our study, we shall include the Arabic translations of the parts we have mentioned above and the authenticated text of the manuscript.