İsatoik anhidridin polieter ile reaksiyonunun ve oluşan bileşiklerinfarmakolojik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of reaction of isotoic anhydride with polyester and pharmacological properties of compounds
- Tez No: 691542
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KOLANCILAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
İsatoik anhidritin bazik ortamda tetra etilen glikol ile kondenzasyonu sonucunda bis-Antranilik ester sentezlenmiştir. Kondenzasyonun amacı, tetra etilen glikolden gelen oksijenlerin bileşiğin çözünürlüğünü arttırmasıdır. Tepkime sonucu 1H-NMR spektrumu ve kütle ile yapı tayinleri yapılmış ve bir sonraki aşamaya geçilmiştir. Palmitik asit, stearik asit ve miristik asit, tiyonil klorür ile sırasıyla palmitil klorür, stearil klorür ve miristil klorüre dönüştürülmüştür. Yağ asitlerinin seçilme amacı hidrofobik yapısından kaynaklı olarak, lipoprotein yapılarından geçmesi öngörülmüştür. Tepkime sonucu IR spektrumu ile yapıları kanıtlanmıştır. bis-Antranilik asit esterleri ile sırasıyla palmitil klorür, stearil klorür ve miristil klorür ile kondenzasyonu sonucunda ((oksibis(etan-2,1-diil))bis(oksi))bis(etan-2,1-diil) bis(2-stearamidobenzoat) 42 nolu bileşik, ((oksibis(etan-2,1-diil))bis(oksi))bis(etan-2,1-diil) bis(2-palmitamidobenzoat) 43 nolu bileşik, ((oksibis(etan-2,1-diil))bis(oksi))bis(etan-2,1-diil) bis(2-miristamidobenzoat) 44 nolu bileşik sentezlenmiştir. Sentezlenmesi sonrası saflaştırılması kolon kromotografisi ile yapılmıştır. Yapıları IR, NMR ve kütle spektroskopisi ile aydınlatılmıştır. ((oksibis(etan-2,1-diil))bis(oksi))bis(etan-2,1-diil) bis(2-stearamidobenzoat) 42 nolu, ((oksibis(etan-2,1-diil))bis(oksi))bis(etan-2,1-diil) bis(2-palmitamidobenzoat) 43 nolu ve ((oksibis(etan-2,1-diil))bis(oksi))bis(etan-2,1-diil) bis(2-miristamidobenzoat) 44 nolu bileşiğin yapı tayinleri sonrasında antimikrobiyal testleri yapılmıştır. E.Coli, Listeria, Salmonella, Stafilokok Aureus, Bacillus Cereus bakterileri ve Candida mantarının antimikrobiyal değerlendirmede yüzde canlılık testlerine bakılmıştır. ((oksibis(etan-2,1-diil))bis(oksi))bis(etan-2,1-diil) bis(2-stearamidobenzoat) 42 nolu bileşiğin Candida mantarına, ((oksibis(etan-2,1-diil))bis(oksi))bis(etan-2,1-diil) bis(2-palmitamidobenzoat) 43 nolu bileşiğin Listeria ve Bacillus bakterilerine, ((oksibis(etan-2,1-diil))bis(oksi))bis(etan-2,1-diil) bis(2-miristamidobenzoat) 44 nolu bileşiğin Listeria, Bacillus, Candida ve E. Coli bakterileri üzerinde antibiyotiğe yakın inhibasyonlar gösterdiği kanıtlanmıştır. Yapılan çalışma yüzde canlılık testlerinin düşük konsantrasyonları incelenmiş olup, hedeflenen sonuçların bir kısmına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bis-Anthranilic ester was synthesized as a result of condensation of isatoic anhydride with tetra ethylene glycol in basic medium. The purpose of condensation is that oxygens from tetra ethylene glycol increase the solubility of the compound. As a result of the reaction, 1H-NMR spectrum and mass and structure determinations were made and the next step was started. Palmitic acid, stearic acid, and myristic acid were converted to palmityl chloride, stearyl chloride, and myristyl chloride, respectively, with thionyl chloride. Due to the hydrophobic nature of fatty acids, it was predicted that they would pass through lipoprotein structures. As a result of the reaction, their structures were proved by the IR spectrum. ((oxybis(ethane-2,1-diyl))bis(oxy))bis(ethane-2,1-diyl) bis(2- stearaminobenzoate) compound no. 42, ((oxybis(ethane-2,1-diyl))bis(oxy))bis(ethane-2,1-diyl) bis(2-palmitaminobenzoate) compound no. 43, ((oxybis(ethane- 2,1-diyl)bis(oxy))bis(ethane-2,1-diyl) bis(2-myristaminobenzoate) 44 was synthesized. After synthesis, purification was done by column chromatography. Their structures were elucidated by IR, NMR and mass spectroscopy. ((oxybis(ethane-2,1-diyl))bis(oxy))bis(ethane-2,1-diyl) bis(2-stearaminobenzoate) 42, ((oxybis(ethane-2,1-diyl)) bis(oxy))bis(ethane-2,1-diyl) bis(2-palmitaminobenzoate) 43 and ((oxybis(ethane-2,1-diyl))bis(oxy))bis(ethane-2,1- diyl) bis(2-myristaminobenzoate) 44, antimicrobial tests were carried out after the structure determinations. Percent viability tests of E.Coli, Listeria, Salmonella, Staphylococcus Aureus, Bacillus Cereus bacteria and Candida fungus were examined in the antimicrobial evaluation. ((oxybis(ethane-2,1-diyl))bis(oxy))bis(ethane-2,1-diyl) bis(2-stearaminobenzoate) against Candida fungus, (((oxybis(ethane-2,1-diyl)) diyl))bis(oxy))bis(ethane-2,1-diyl) bis(2-palmitaminobenzoate) Compound 43 to Listeria and Bacillus bacteria, ((oxybis(ethane-2,1-diyl))bis(oxy)) bis(ethane-2,1-diyl) bis(2-myristaminobenzoate) Compound 44 has been proven to show antibiotic-like inhibitions on Listeria, Bacillus, Candida and E. Coli bacteria. In the study, low concentrations of percent viability tests were examined, and some of the targeted results were achieved.