Microtus guentheri (Danford ve Alston, 1880) ve Microtus hartingi Barret-Hamilton, 1903 (Mammalia: Rodentia) türlerinin geometrik morfometrik yöntemler kullanılarak karşılaştırılması
Comparison of the species of Microtus guentheri (Danford and Alston, 1880) and Microtus hartingi Barret-Hamilton, 1903 (Mammalia: Rodentia) using geometric morphometric methods
  1. Tez No: 691543
  2. Yazar: ESRA AKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK KEFELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, morfolojik ve karyolojik olarak benzerlik gösteren Microtus guentheri (Danford ve Asston 1880) ve Microtus hartingi Barret-Hamilton, 1903 türlerinin kafatası ve alt çene kemiklerindeki şekilsel farklılıkları belirleyebilmek için geometrik morfometrik analizler kullanılmıştır. Microtus hartingi türüne ait örnekler Konya (n=3), Aksaray (n=1), Tokat (n=7), Balıkesir(n=1), İzmir (n=1)'den, Microtus guentheri türüne ait örnekler ise Kilis (n=22), Gaziantep (n=5) ve Kahramanmaraş (n=5) illerinden elde edilmiştir. Bu çalışmada toplam 45 ergin örnek (Microtus hartingi, n=13; Microtus guentheri, n=32) kullanılmıştır. Örneklerin kafatası dorsalinden 14, kafatsının ventralinden 18 ve alt çeneden 13 adet tip I-II-III landmark çeşitleri Thin Plate Spline (TPS) programı ile yerleştirilerek TPS dosyası oluşturulmuştur. MorphoJ programı aracılığıyla kanonik varyans analizi (CVA), temel bileşenler analizi (PCA), Diskriminant fonksiyon analizi (DFA) cross-validation, eigenvalue değerleri, PAST programı ile ANOVA analizi uygulanarak iki tür karşılaştırılmıştır. PAST programında doğru sınıflandırma analizi sonucunda örneklerin dorsal, ventral ve alt çene kemiği açısından %100 doğru sınıflandırıldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, geometric morphometric analyzes were used to determine the morphological differences in the skull and mandible bones of Microtus guentheri (Danford and Asston 1880) and Microtus hartingi Barret-Hamilton, 1903, which are morphologically and karyologically similar. Specimens belonging to Microtus hartingi species are from Konya (n=3), Aksaray (n=1), Tokat (n=7), Balıkesir(n=1), İzmir (n=1) and specimens belonging to Microtus guentheri species It was obtained from the provinces of Kilis (n=22), Gaziantep (n=5) and Kahramanmaraş (n=5). A total of 45 adult specimens (Microtus hartingi, n=13; Microtus guentheri, n=32) were used in this study. TPS file was created by placing 14 types of type I-II-III landmark types from the dorsal of the skull, 18 from the ventral of the skull and 13 from the lower jaw with the Thin Plate Spline (TPS) program.Two types were compared by applying canonical analysis of variance (CVA), principal components analysis (PCA), Discriminant function analysis (DFA) cross-validation, eigenvalue values, ANOVA analysis with PAST program via MorphoJ program. As a result of the correct classification analysis in the PAST program, it was determined that the samples were classified 100% correctly in terms of dorsal, ventral and mandible.