Türkiye'de Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılan bütçe transferlerinin mali etkileri
The financial effects of budget transfers to the Social Security Intitution in Turkey
- Tez No: 691557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de 1980-2019 yıllarında Sosyal Güvenlik Kurumu'na yapılan bütçe transferlerinin mali etkileri yapısal VAR (SVAR) modeli kullanılarak analiz edilmiştir. Testler sonucunda modelde otokorelasyon sorununun olmadığı, hata terimlerinin varyanslarının sabit ve modelin istikrarlı olduğu anlaşılmıştır. Sonraki aşamada ise bütçe transferlerinde ortaya çıkan rassal şoklar karşısında kamu faiz ve kamu yatırım harcamalarının nasıl tepkiler verdiğini tespit etmek amacıyla etki-tepki analiz yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın son kısmında uzun dönemli Varyans ayrıştırması yapılmıştır. Varyans ayrıştırmalarından elde edilen sonuçlara göre ise kamu faiz ve kamu yatırım harcamalarında meydana gelen değişimleri sosyal güvenlik kurumuna yapılan bütçe transferlerinden kaynaklandığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was analyzed financial effects of budget transfers transferred to the Social Security Institution in Turkey during the years between 1980-2019 by using the structural VAR (SVAR) model. According of test results, it was understood that there was no autocorrelation and heteroskedasticity in the model and the model was stable. In the next stage, to determine how public interest expenditures and public investment expenditures react to random shocks in budget transfers it was used impulse-response analysis method. In the last part of study, long-term variance decomposition were evaluated. According to the results of variance decomposition it was revealed that the changes in public interest expenditures and investment espenditures were caused by budget transfers to the social security institution