Microtus guentheri (Danford ve Alston, 1880) ve Microtus hartingi Barret-Hamilton, 1903 türlerinin karyotipik özellikleri ile kafatası ve mandibul karakterlerinin klasik morfometrik yönden taksonomik incelenmesi
Classical morphometric analysis of the karyotypical properties and skull and mandibular properties of Microtus guentheri (Danford ve Alston, 1880) and Microtus hartingi Barret-Hamilton, 1903
- Tez No: 691556
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK KEFELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, Microtus guentheri (Danford ve Alston, 1880) ve Microtus hartingi Barret-Hamilton, 1903 türlerinin kafatası ve çene kemiği karakterlerinin karşılaştırmalı klasik morfometrik analizleri ile karyolojik özellikleri ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Gerçekleştirilen arazi çalışmalarında, M. hartingi türüne ait örnekler Konya (n=3), Aksaray (n=1), Tokat (n=7), Balıkesir (n=1) ve İzmir (n=1)'den, M. guentheri türüne ait örnekler ise Kilis (n=22), Gaziantep (n=5) ve Kahramanmaraş (n=5) illerinden elde edilmiştir. Toplamda 45 yetişkin örnek bu çalışmada (Microtus hartingi, n=13; M. guentheri, n=32) incelenmiştir. Microtus hartingi ve Microtus guentheri türlerinin kafatası (Ventral: 14 karakter, Dorsal: 10 karakter, Lateral: 9 karakter) ve çene kemiğinden (8 karakter) elde edilen toplam 41 karakter ölçüsü, PAST proğramında ANOVA, MANOVA, Diskriminant Analizi, PCA ve t testine tabi tutulmuştur. İki tür birbiriyle klasik morfometrik yönden karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalar sonucunda, morfolojik olarak M. guentheri ve M.
Özet (Çeviri)
In this study, comparative classical morphometric analysis of skull and mandible features, which are internal morphological features of Microtus guentheri (Danford and Alston, 1880) and Microtus hartingi Barret-Hamilton, 1903, as well as karyologic properties of the species were compared. Examples of M. hartingi species Konya (n = 3), Aksaray (n = 1), Tokat (n = 7) and Balıkesir (n = 1), İzmir (n = 1) examples of M. guentheri are Kilis (n = 22), Gaziantep (n = 5) and Kahramanmaraş (n = 5), a total of 45 adult samples (M. hartingi, n = 13; M. guentheri, n = 32) obtained as a result of field studies carried out in cities were used. A total of 41 character measurements obtained from skull (ventral: 14 characters, Dorsal: 10 characters, Lateral: 9 characters) and jawbone (8 characters) of Microtus hartingi and Microtus guentheri species, ANOVA, MANOVA, Discriminant Analysis, PCA and t test in PAST program has been made. The two species were compared with each other in terms of classical morphometry. As a result of these comparisons, it was determined that M. guentheri and M.