Pattern recognition applications for image classification
Görüntü sınıflandırma için örüntü tanıma uygulamaları
  1. Tez No: 691564
  2. Yazar: MERT ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. WOLFGANG HÖRMANN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tezde örüntü tanıma ve görüntü sınıflandırma uygulamaları yapılmıştır. Tez boyunca, sinir ağları tabanlı tekniklere, bir başka ifadeyle, evrişimsel sinir ağlarına daha fazla odaklanılmıştır ve en verimli şekilde kullanılmaya çalışılmıştır. Evrişimsel sinir ağlarına ek olarak, daha eski örüntü tanıma ve sınıflandırma teknikleriyle de deneyler yapılmıştır ve sonuçları değerlendirilmiştir. Uygulamalar farklı çalışmalarda da kullanılmış olan ve herkese açık bir şekilde bulunan trafik levhası tanıma ve tıbbi görüntü tanıma veri setleri kullanılarak yapılmıştır. Bu uygulamalar kapsamında, elde edilen sonuçlar aynı zamanda açık literatürde bulunan diğer çalışmalar ile de sonuçların validasyonu için kıyaslanmıştır. Ek bir deney olarak, optik karakter tanıma ve bir gerçek metin görüntüsü dijitalleştirme yöntemi de önerilmiştir ancak bu öneri ve ilgili deneyler daha çok yöntemin uygulanılabilirliğini ispatlama amaçlı olarak daha basit seviyede gösterilmiştir. Bu deneylerde de bir önceki deneylere benzer adımlar bulunmaktadır ancak, ek olarak, gerçek metin görüntüleri üzerinde, sınıflandırılacak karakterleri bulmak için bir karakter segmentasyonu yaklaşımı da içermektedir. Bütün bu deneyler sırasında, görüntü işleme ve örüntü tanıma ve sınıflandırma teknikleri kullanılmıştır ve verimlerini artırmak için bazı öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pattern recognition and image classification applications are the topic of this thesis. Its focus is on neural network based techniques, in other words, convolutional neural networks, and they are tried to be used in the most efficient way. In addition to convolutional neural networks, some experiments using more classical pattern recognition and classification techniques are conducted and their results are evaluated. The applications are made for traffic sign recognition and medical image recognition using different public datasets that were also preferred in previous studies. In the context of these applications, the obtained results are also compared to the results available in the literature. As an additional experiment, an optical character recognition and a real text digitalization method is also proposed as a proof of concept study. These experiments again consist of similar steps, but, also a character segmentation approach is developed on real text images, to extract the characters to be classified. During all these experiments, image processing and pattern recognition and classification techniques are used, and some proposal are brought to augment their efficiency.