Çelişik duygulu cinsiyetçilik ile saldırganlık arasındaki ilişkinin incelenmesi: Savunma mekanizmalarının aracı rolü
Examination of the relationship between ambivalent sexism and aggression: The mediator role of defense mechanisms
- Tez No: 691565
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA YEŞİM CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı; çelişik duygulu cinsiyetçilik ile saldırganlık arasındaki ilişkiyi araştırmak ve savunma mekanizmalarının aracı rolünü incelemektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın evreni İstanbul ilinde öğrenim gören üniversite öğrencileridir. Çalışmanın örneklemini ise bu evrenden basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile seçilen 393 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada, veri toplama araçları olarak“Demografik Bilgi Formu”,“Çelişik Duygulu Cinsiyetçilik Ölçeği (ÇDCÖ)”,“Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği (BPSÖ)”ve“Savunma Biçimleri Testi (SBT-40)”kullanılmıştır. Araştırmada analiz için, korelasyon analizi, ilişkisiz örneklemler ttesti, varyans analizi ve çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; üniversite öğrencilerinin cinsiyetçiliği ve saldırganlığı arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Düşmanca cinsiyetçilik ile fiziksel saldırganlık arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Araştırmada, erkek öğrencilerin saldırganlık ve cinsiyetçilik düzeyinin kadın öğrencilerden anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmıştır. Katılımcıların saldırganlık ve cinsiyetçilik tutumlarının; cinsiyet, yaş ve eğitim düzeyine göre anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği görülmüştür. Çelişik duygulu cinsiyetçilik ile saldırganlık arasındaki ilişkide savunma mekanizmaları kullanımının kısmi aracılık rolünün olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between ambivalent sexism and aggression and to examine the mediating role of defense mechanisms. For this purpose, the population of the research is university students studying in Istanbul. The sample of the study consists of 393 participants selected from this population by simple random sampling method. In the study,“Demographic Information Form”,“Ambivalent Sexism Inventory”,“Buss-Perry Aggression Questionnaire (BPAQ)”and“Defense Style Questionnaire (DSQ)”were used as data collection tools. Correlation analysis, independent samples t-test, analysis of variance and multiple regression analysis were performed for analysis in the study. According to the research results; It was found that there is a significant relationship between university students' sexism and aggression. It was observed that there was a significant relationship between the hostile sexism and the physical aggression. In the study, it was determined that the aggression and sexism levels of male students were significantly higher than female students. Aggression and sexism attitudes of the participants; it was seen that there was a significant difference according to gender, age and education level. It has been found that the use of defense mechanisms has a partial mediating role in the relationship between ambivalent sexism and aggression.