Şişman bayanlarda egzersiz ve diyetin, vücut ağırlığı ve kan parametreleri üzerine etkisi
  1. Tez No: 69163
  2. Yazar: ŞİRİN BURUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL PEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
-VI- OZET Programlanmış olan araştırmamızın amacı, şişman bayanların tedavisinde egzersiz ve egzersiz + diyet programlarının vücut ağırlığı ile kan parametrelerin üzerindeki etkisini araştırmak, diğer fonksiyonlara zarar vermeden vücut ağırlığında ve kan parametrelerinde arzu edilen sonuçlar elde etmek ve çözüm önerileri geliştirmektir. Şişman bayanlarda, egzersiz ve diyetin vücut ağırlığı ve kan parametrelerinin üzerindeki etkisini tespit etmek amacı ile örnek bireylerin tespiti yapılmıştır, örnek bireylerin tespitinde en yaygın olarak kullanılan antropometrik ve vücut kitle indeks ölçüm metodları kullanılmıştır. Araştırmaya seçilen 24 örnek bireyinden, tesadüfü örnekleme yöntemi ile egzersiz (EG, n = 8), egzersiz + diyet (EG + D, n = 8) ve kontrol (C, n = 8) grupları oluşturulmuştur. Grupların yaş ortalaması 39.92 +- 3.75, boy ortalaması 159.42 +- 5.53 cm., ağırlık ortalaması 82.85 +- 9.16 kg., vücut kitle indeks ortalaması 32.79 +- 3.02 ve % yağ ortalaması 39.80 +- 1.99 kg. dır. Egzersiz ve egzersiz + diyet gruplarına günde 45 - 60 dak., haftada 3-5 gün sıklıkla 8 hafta boyunca aerobik egzersiz programlan uygulanmıştır. Çalışmaların tümü aerobik ortamda ve % 60 -70 egzersiz yoğunluğu ile yapılmıştır. Egzersiz + diyet grubuna aerobik egzersiz ile birlikte hazırlanmış 1200 kal. az yağlı diyet programı verilmiştir. Programlarının sonuçlarını analiz edebilmek için, deney ve kontrol grupların bireylerine egzersiz öncesi ve egzersiz sonrası antropometrik, derialtı yağ kalınlığı ve kan parametre ölçümleri yapılmıştır. Uygulanan çalışma programından 6 ay sonra, egzersiz ve egzersiz + diyet gruplarındaki deneklerin elde ettikleri yeni vücut ağırlıklarını muhafaza edip, edemediklerini tespit etmek amacı ile tekrar ağırlık ve bel / kalça ölçümleri yapılmıştır. Deney gruplarında elde edilen sonuçlar, kendi aralarında ve kontrol grubu ile karşılaştırılmış, değerlendirmeler yapılmış ve çözüm önerileri geliştirilmiştir.vıı Araştırmamızda, şişman bayanların tedavisinde uyguladığımız egzersiz ve egzersiz + diyet programların vücut ağırlığı ile kan parametreleri üzerinde etkili olduğu gözlenmiştir. Egzersiz ve egzersiz + diyet yapan gruplarda, anlamlı bir kilo kaybı meydana gelmiş (EG: 3.125 +- 9.35kg., EG + D: 5.562 +- 7.93 kg.) (p < 0.05) ve bu kaybın yağ kitlesine ait olduğu bulunmuştur. Ayni zamanda her iki grubun HDL - kolesterol oranlarında artma, LDL - kolesterol, VLDL - kolesterol, total kolesterol, trigliserid, kan glukozu, istirahat nabzı ve kan basıncı değerlerinde de azalma olduğu gözlenmiştir. Beslenme yönünden sağlıklı ve dengeli bir diyet aerobik egzersiz ile kombine edildiğinde, şişman bayanların tedavisinde uyguladığımız egzersiz + diyet programının, egzersiz programına oranla kilo kaybetmede daha etkin sonuç verdiği gözlenmiştir. Uygulanan çalışma programından 6 ay sonra, egzersiz ve egzersiz + diyet yapan gruplar elde ettikleri yeni vücut ağırlıklarını muhafaza ettikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
vııı SUMMARY The purpose of this study is to investigate the effect of exercise and exercise + diet programs on obese women 's body weight and blood parameters. Twenty four volunteer subjects were determinet after malung antropometric and body mass index measurements. Then, they were distributed into three groups randomly as exercise (EG, n = 8), exercise + diet (EG + D, n = 8) and control (C, n = 8) groups. The mean values of subjects as fallows: (age: 39,92 +- 3,75, height: 159,42 +- 5,53 cm., weight: 82,85 +- 9,16 kg., body mass indeks: 32,79 +- 3,02 and % body fat: 39,80 +- 1,99 kg.). Exercise and exercise + diet groups attanded aerobic exercise programs 3-5 times a week with 45 - 60 minutes duration on each session, during 8 weeks. The exercises were selected as aerobic activities with % 60 -70 work intensity. Exercise + diet group worked with aerobic exercise plus 1200 calorie low fat diet program. The antropometric, skinfold and blood parameter measuremens were taken before and after the program. In order to determine whether the exercise and exercise + diet groups maintain their new body weight and compositions, we measured them once more after 6 months, and compared the result within and among the groups. As a result, we found that exercise and exercise + diet programs had positive effect on body weight and blood parameters during the treadment of obese women. There was a significant difference on weight loss of exercise and exercise + diet groups (EG: 3,125 +- 9,35kg., EG + D: 5, 562 +- 7, 93 kg.) (p < 0.05). We found increased i on both groups ' HDL cholesteroles, and decreased on LDL, VLDL and total cholesterole, trigliseride, blood glucose, resting heart rate and blood pressure values. Healthy and well balanced diet plus exercise was much more effective then only exercise during the weight loss process. Both exercise and exercise + diet groups maintained their body weight values 6 months after the workout program.