Türk futbol seyircisinde saldırganlık ve nedenleri
Turkish football spectators aggressive behaviour
  1. Tez No: 69162
  2. Yazar: ÇİMEN ÜNLÜCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Türkiye'de son dönemlerde yaşanan saldırganlık olayları her yerde olduğu gibi futbol stadyumlarında da görülmektedir. Futbol stadyumlarında, seyirciler arasında meydana gelen saldırganlık olaylarının nedenlerini bulmak, bu çalışmanın esas amacını oluşturmuştur. Türk futbol sahalarında bu kadar çok saldırganlık olaylarının meydana gelmesinde, ülkenin hızlı bir geçiş döneminde olmasından dolayı yaşanan sosyo-ekonomik ve kültürel dengesizlikler büyük rol oynamaktadır. Bu dengesizliklerin yaşanması, toplumda sosyal tatminsizliğe, ekonomik yetersizliğe ve kültürel çatışmalara neden olmaktadır. Ülkede bu gibi olumsuzlukların yaşanması, bireyleri ve bu bireylerin oluşturmuş olduğu Türk futbol seyircisini de psikolojik olarak olumsuz etkilemektedir. Bireyler kendilerim sosyal bir çok ihtiyaçlarım karşılayamadıklarından engellenmiş, ülkeye karşı güvensiz ve rahatsız hissetmektedirler. Bu gibi olumsuz psikolojik baskılar altoda futbol maçı seyretmeye giden futbol seyircisine, maç esnasında küçük bir uyarılma karşısında saldırgan davranışlar içine girebilmektedir. Futbol seyircileri arasında meydana gelen bu saldırgan davranışların hangi nedenlerden kaynaklandığım öğrenmek için, seyircinin hangi sosyal ortamlar içinde bulunduğunu anket yöntemiyle incelenmiştir. Bu incelemede de olayı hangi açıdan ele aldıysak, Türk futbol seyircisinin içinde bulunduğu sosyo ekonomik ve kültürel durumun, sözlü ve fiili saldırgan duygulan ve olayları ne denli artırdığını gördük. Netice itibariyle, Türk futbol stadyumlarında futbol seyircilerinin meydana getirdiği saldırganlık olaylarının artmasına neden olan, sosyo-ekonomik ve kültürel faktörleri oluşturan; yaş, cinsiyet, aile, eğitim, iş durumu ve gelir seviyesi hususları, önemli bir neden olarak karşımıza çıkmaktadır. Türk futbol stadyumlarında futbol seyircileri arasında çıkan saldırgan davranışların en aza indirgenmesi için, Türkiye'de bireyler arası sosyo ekonomik ve kültürel ortamların dengelenmesi ve bireylerin daha refah içinde bir yaşam sürmeleri gerekmektedir. xıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aggressive behaviour taking place recetly all over Turkey is also occuring at the football stadiums. The main purpose of this work is to exploit the real reasons of the agressive behaviour happining among the spectators at the football stadiums. Socia-economical and cultural instabilities airsing from the country's fast transition period plays an important role on the increasing number of aggressive behaviour taking place on Turkish football grounds. These instabilities give rise to social unsatisfaction, economic insufficiency and cultural clashes with in the community. Because most of their needs have not been met, individuals feel themselves as obstracted, unconfortable and without any trust towards their country. Spectators going to watch a game under the influence of such psychological pressure, can show aggressive behaviour even with a small incident during the match. Inorder to analize the reasons for the aggressive behaviour among the spectors the type of social environment of the specters has been examined by questionnaire method. In this analysis whichever point view we chose for the occasion, we winhnessed how the socio-economical and cultural situation of the Turkish football spectators increased the verbal and physicial aggressive feeling and actions. As a result, we face age, sex, family, education, profession and income as an important cause which make up the socio-economical and cultural factors resulting in the increase of aggressive behaviour among the Turkish football spectators. To minimize the aggressive acts among the Turkish football spectators, the socia-economical and cultural conditions should be balanced and the individuals should have a more prosperous life style in Turkey. xni