Gömülü sistemler kullanılarak dinamik kavşak yönetimi
- Tez No: 691638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUD KAHRİMAN, PROF. DR. MESUT TIĞDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez çalışmasında kavşaklardaki araçların sayısını, hızını, sınıfını ve yine bu kavşakta oluşabilecek olan araç kuyruklarının uzunluğunu tespit edebilen tek boyutlu lidar sensörlü bir sistem üzerinde çalışılmıştır. Bu lidar sensörle izole bir kavşakta araç yoğunluğu tespiti gerçekleştirilmiştir. Elde edilen araç kavşak yoğunluğu ile kavşak kollarına ait ideal sinyal süreleri hesaplanmıştır. Gerçekleştirilen lidar sensörlü sistemle kavşaktaki oluşabilecek olan kuyruk sonundaki tek bir aracı tahmin edebilmekten daha da öte kuyruğa gelen her bir aracı takip ederek kuyruk sonunu daha kesin sonuçlarla tespit edebilen bu çalışma farklı bir çözüm algoritması da sunmaktadır. Bu algoritma dahilinde araç sayımı, araç hızı, araç sınıfı, kuyruk uzunluğu hesabı gerçekleştirilmiştir. Ayrıca dinamik izole bir kavşak yönetimi için trafik sinyalizasyon algoritması sunularak kavşak optimizasyonu gerçekleştirilmiştir. Tek boyutlu bir lidar sensörden alınan veriler ile 3D lidar sensörün yapabileceği kabiliyetleri barındıran bu çalışma, fiyat ve performans açısından öne çıkmaktadır. Kavşak kollarına yerleştirilebilen bu lidar sensör sistemi, uygulama alanlarına fiyat, performans ve farklı bir çözüm algoritması sunabilmesi açısından bazı araştırmacılara yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a unidimensional lidar sensor system that can detect the number, speed, class of vehicles at intersections and the length of vehicle queues that will occur at this intersection has been studied. By this lidar sensor, vehicle density detection was performed at an isolated intersection. With vehicle intersection density obtained were calculated the ideal signal times at the intersection legs. With this lidar sensor system performed, more than predicting a single vehicle at the end of the queue that may occur at the intersection, this study, which can detect the end of the queue with more precise results by following each vehicle that comes to the queue, also offers a different solution algorithm. Within this algorithm, vehicle count, vehicle speed, vehicle class, queue length calculations were carried out. In addition, a traffic signaling algorithm has been presented and intersection optimization has been performed for a dynamic isolated intersection management This study, which includes the data taken from unidimensional lidar sensor and the capabilities of a 3D lidar sensor, stands out in terms of price and performance. This lidar sensor system, which can be placed on intersection legs, also enlightens some researchers in terms of price, performance and offering a different solution algorithm to application areas.