GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE MİLLET BAHÇESİ KAVRAMI VE TÜRKİYE'DEKİ KAMUSAL AÇIK VE YEŞİL ALANLAR İÇERİSİNDEKİ YERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ
THE CONCEPT OF NATIONAL GARDEN FROM PAST TO PRESENT AND EVALUATION OF ITS PLACE IN PUBLIC OPEN AND GREEN AREAS IN TURKEY
- Tez No: 691640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANDAN KUŞ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
İlk çağlardan günümüze kadar toplumlarda görülen değişimlerin yansımaları bahçe yapılarında da görülmüştür. Bahçelerin tasarımında yaşam biçimi, kültür ve sanat, dini inanışlar, çevresel koşullar, siyasi ve politik olaylar etkili olmuş bahçe mekanının şekilleniş biçimini değiştirmiştir. Faklı dönemlerde gözlenen bu tür değişiklikler aynı zamanda dönemin etkilerini de bahçe tasarımlarına aktarmış ve o dönemin kültürünü anlamamızı sağlamıştır. Diğer bahçe yapıları gibi Türk bahçeleri de binlerce yıl içinde çeşitli değişimler göstermiştir. Millet bahçeleri de bu değişim süreci içerisinde Geç Osmanlı döneminde batılılaşmanın etkileri ile birlikte halka açık, umumi bahçelerin yapılması ile ortaya çıkmıştır. Daha çok çöplük ve mezarlık alanların dönüşümü ile başlayan ve halkın kullanımına açılan bu yeşil alanlar zamanla pek çok kentte heyecanla inşa edilen yeni rekreasyon alanları olmuştur. Millet Bahçeleri modern ve yeni yaşamın yaygınlaşması ve sergilenmesi amacıyla birçok amaca hizmet etmişler ve aynı zamanda birer eğlence merkezi olmuşlardır. İlk olarak Osmanlı'da Tanzimat döneminde ortaya çıkan millet bahçeleri, günümüzde de ülke genelinde yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalarla popüler hale gelmiştir. Bu çalışmada da tarihsel süreç içerisinde Türk kültürü ve Türk bahçelerinin gelişimi incelenmiş, genel özellikleri ortaya konarak millet bahçelerinin ortaya çıkışı araştırılmıştır. Millet bahçelerinin tanımı ve altyapısı değerlendirilerek açık ve yeşil alanlar sistemi içerisindeki yeri incelenmiştir. Günümüzde tamamlanmış ve devam eden projeler de incelenerek, Millet Bahçesi Rehberi'nde yer alan millet bahçesi tasarım kavramları değerlendirilmiş ve tespit edilen eksiklikler için çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The reflections of the changes seen in societies from the first ages to the present have also been seen in garden structures. Life style, culture and art, religious beliefs, environmental conditions, political and political events have been influential in the design of the gardens and have changed the way the garden space is shaped. Such changes observed in different periods also transferred the effects of the period to garden designs and enabled us to understand the culture of that period. Like other garden structures, Turkish gardens have undergone various changes over thousands of years. In this process of change, the Nation Gardens emerged with the construction of public gardens, open to the public, with the effects of westernization in the Late Ottoman period. These green areas, which started with the transformation of garbage and graveyard areas and opened to the use of the public, became new recreation areas that were built with enthusiasm in many cities over time. The Nation Gardens have served many purposes for the dissemination and display of modern and new life, and have also been an entertainment center. The Nation Gardens, which first emerged during the Tanzimat period in the Ottoman Empire, have become popular today with the efforts to spread them throughout our country. In this study, Turkish culture and the development of Turkish gardens were examined in the historical process, and the emergence of the Nation Gardens was investigated by revealing their general characteristics. The definition and infrastructure of the Nation Gardens were evaluated and its place in the open and green areas system was examined. By examining the completed and ongoing projects today, the design concepts of the Nation Garden in the Nation Garden Guide were evaluated and various suggestions were presented for the deficiencies identified.