Güneydoğu Karadeniz kıyıları hidrografik özelliklerinin mevsimsel değişimi
Seasonal change of hydrographic characteristics along the South-Eastern Black Sea coasts
- Tez No: 691641
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL AĞIRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Güney Doğu Karadeniz kıyıları hidrografik özelliklerinin alansal ve zamansal değişiminin belirlenmesi amacıyla Kasım 2014-Ağustos 2015 dönemleri arasında deniz çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Saha çalışmaları 12 farklı istasyonda yüzeyden itibaren 100 m derinliğe kadar mevsimsel dönemler halinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma bölgesinde deniz suyu yüzey sıcaklığı 8,12°C (Şubat 2015)-27,28°C (Ağustos 2015) arasında değişirken mevsimsel termoklin tabakasının 20-40 m arasında değiştiği tespit edilmiştir. Tuzluluk profilleri Karadeniz'in genel karakteristiğine uygun bir yapı sergilerken yüzeyde ‰16-18 arasında değişim göstermiş derinlikle beraber ‰20 seviyelerine kadar ulaşmıştır. Klorofil-a konsantrasyonları 0,02-4,96 µg/l arasında değiştiği tespit edilmiş olup yüzey suyu değerleri 0,16 µg/l (Ağustos 2015)-2,24 µg/l (Kasım 2014) arasında mevsimsel anlamda önemli değişimler göstermiştir. Sigma-t profilleri 9-15 kg/m3 arasında değişim gösterirken ilkbahar ve yaz mevsimlerinde farklı su kütlelerinin oluşmasına yol açmıştır. Bölgede PAR derinlikleri 18 m (Kasım 2014)-45 m (Mayıs 2015) arasında değişim gösterirken ilkbahar ve yaz mevsiminde karışım tabakasından daha derinlerde tespit edilmiştir. Hidrografik özelliklerde tespit edilen farklılıklar bölgenin mevsimsel açıdan kendine has dinamiklerinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the present study, spatio-temporal pattern of hydrographic chracateristics of the south-eastern coast of the Black Sea from December 2014 to August 2015 were investigated. Field studies were conducted from surface to 100 m seasonally at 12 stations. Along the study area, sea surface temperature ranged from 8,12°C (February 2015) to 27,28°C (August 2015), and seasonal thermocline layer were detected between 20-40 m. Salinity profiles revealed typical Black Sea pattern, surface values varied between 16‰ and 18‰, and reached up 20‰ with depth. Chlorophyll-a concentrations varied from 0,02 to 4,96 µg/l, and surface values ranged from 0,16 µg/l (August 2015) to 2,24 µg/l (December 2014) with seasonal variations. Sigma-t profiles ranged from 9 to 15 kg/m3 and caused the formation of different water masses during spring and summer periods. PAR depths varied between 18 m (December 2014) and 45 m (May 2015), and mixed layer depths were detected shallower depths than PAR depths during spring and summer. The differences detected in hydrographic characteristics revealed that the region has specific seasonal dynamics.